Avaleht > Uudised > EESTI AJALOOMUUSEUM SAAB NAISKODUKAITSELT KINGITUSE JA ESITLEB UUT RAAMATUT
EESTI AJALOOMUUSEUM SAAB NAISKODUKAITSELT KINGITUSE JA ESITLEB UUT RAAMATUT
Esmaspäev, 07 Juuli 2014 08:09

Kolmapäeval, 9. juulil kell 16 esitleb Eesti Ajaloomuuseum Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) raamatut „Eesti medal 1545-1944" ja Naiskodukaitse annab muuseumile üle tänuväärse kingituse.

Tänavu kevadel toimus esmakordselt heategevuskampaania „Anname au!", mille abil koguti Eesti Kaitseväe ja Kaitseliidu vigastatud veteranidele vajaliku taastusraviseadme ostuks ligi 68 000 eurot. Veteranipäeva tähistamisega seotud kampaania kutsus kandma veteranide toetuseks sinilille-märki ja tegema annetuse vigastatud veteranidele vajaliku kõnniabiseadme soetuseks. Kampaanias osalenud Naiskodukaitse teeb Eesti Ajaloomuuseumile tänuväärse kingituse täiendades muuseumi kogu „Anname au!" kampaania materjalidega.

Samas esitleb Eesti Ajaloomuuseum uut raamatut, Tiiu Leimuse koostatud ja Ivar Leimuse toimetatud teost, „Eesti medal 1545-1944".
Eesti medal võib tagasi vaadata enam kui poole tuhande aastasele ajaloole. Sellesse mahuvad nii keskaegne iseseisvus, kuulumine Rootsi ja Vene suurvõimude alla, järgnenud omariiklus kui ka okupatsioonid. Kõik need ajajärgud jätsid oma jälje medalitele, mis on meie ajaloo kõnekad tunnistajad.

Käesolev raamat on esimene katse uurida monograafiliselt Eesti medali arengut aastail 1545–1944. Teoses antakse ülevaade siin valmistatud ja kasutatud medalitest, avades laiemalt ka nende ajaloolist tausta. Vaatluse alla on võetud mitmesugustele isikutele ja sündmustele pühendatud medalid, põhjalikumalt tutvustatakse eestlaste ametirahasid ning põllumajandusseltside auhindu ja muid kohalikel näitustel ja messidel jagatud medaleid. Lõpetuseks käsitletakse lähemalt Eesti medalite kujundajaid ja valmistajaid. Raamat on rikkalikult illustreeritud ja medalid on üldjuhul ära toodud originaalmõõtmetes, vähenduse või suurenduse korral on sellele viidatud pildi allkirjas. Suurem osa käsitletud medaleist pärineb Eesti Ajaloomuuseumi kogust. Kuid mõistagi pole ükski kollektsioon täiuslik. Täname kolleege teistest muuseumidest ja erakogujad, kes raamatu sünnile lahkesti kaasa aitasid.

Raamatu on koostanud Tiiu Leimus, toimetas Ivar Leimus, kujundas Aime Andresson.

Väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

NB! Esitlusel on trükis saadaval soodushinnaga 17 eurot.
Edaspidi saab raamatut osta Muuseumipoest (Börsi käik, avatud iga päev kell 10-18) ja Toompealt Parlamendi poest (Toom-Kooli 3, avatud iga päev kell 9-17).

Olete oodatud!

Teate edastas:

Reti Meema
Kommunikatsioonijuht
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
mob: 5650 3357

am150 mrk punane tekstiga est