Avaleht > Uudised > SUURGILDI HOONE SAI ESIMESENA EESTIS EUROOPA KULTUURIPÄRANDI MÄRGISE
SUURGILDI HOONE SAI ESIMESENA EESTIS EUROOPA KULTUURIPÄRANDI MÄRGISE
Neljapäev, 10 Aprill 2014 10:07

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone pälvis esimeste seas uue Euroopa kultuuripärandi märgise. Neli esimest uut Euroopa kultuuripärandi märgist anti Euroopa Komisjoni poolt üle Brüsselis 2014. aasta 9. aprillil.

Selleks, et märgis saada tuleb täita kaks olulist tingimust – paik peab olema oluline Euroopa ajaloos ja kultuuris või kandma Euroopa integratsiooni mõtet.

Eesti Ajaloomuuseumi taotluse puhul tõstis žürii esile, et keskajast pärinev Suurgildi hoone ja kaupmeeste seosed Hansa Liiduga on hea näide keskajal toimunud Euroopa integratsioonist. Samuti hindas žürii muuseumi professionaalset meeskonda ning selget nägemust, mismoodi jõuda üha laiema publikuni. Kaupmeeste gildi ja neile kuulunud maja rollist Euroopa ajaloos saab ülevaate ajaloomuuseumi püsinäitusel „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu".

Suurgildi hoone valmis 1410. aastal saksa kaupmeeste ühenduse Suurgildi tellimusel. Täna asub majas aktiivselt tegutsev mäluasutus, mille nüüdisaegne muuseumikeskkond võimaldab läbi ekspositsiooni, erinevate haridustegevuste, kultuuriprogrammide ja teenuste vahendusel tutvustada Euroopa ühiseid väärtusi.

Eesti esitas 2013. aasta voorus märgisele ühe taotluse. Kõiki taotlusi hindas rahvusvahelistest sõltumatutest ekspertidest koosnev žürii, mis soovitas Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonele märgis anda. Lisaks Eesti Ajaloomuuseumile said Euroopa kultuuripärandi märgise Haagi Rahu Palee ja Westerborki koonduslaager Hollandis ning arheoloogiapark Carnuntum Austrias.

Vaata videot SIIT (video on inglisekeelne)!

veinikelder

„Euroopa kultuuripärandi märgis on loodud selleks, et tuua esile neid kultuuriväärtuslikke paiku, mis omavad Euroopa ajaloos erilist tähendust. Märgise andmine Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonele Euroopa Komisjoni poolt on tore tunnustus," ütles kultuuriminister Urve Tiidus.

Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis on tunnustuse eest väga tänulik ning lisas, et märgis on tunnustus nii ajaloomuuseumile kui Eesti riigile tubli ja kvaliteetse töö eest kultuurimaastiku rikastamisel ja on kui garantii Eesti Suurgildi hoone ekspositsiooni, haridustegevuste ning kultuuriprogrammide kvaliteedile.

Kuigi Euroopa Komisjon andis eile ametlikult üle neli esimest Euroopa kultuuripärandi märgist, ripub sama nime aga teistsuguse kujundusega klaastahvel 65-e Euroopa kultuurimälestise seinal. Varem anti märgist välja valitsustevahelise algatusena.

Vaata lähemalt märgise kohta siit!

Peatselt saab märgist näha ka Suurgildi hoones.

Fotol on Brüsselis toimunud Euroopa kultuuripärandi märgiste tseremoonia. Õnnelikud märgise omanikud ühispildil, vasakult esimene on Sirje Karis, kolmas on Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou, neljas Steven van Hoogstraten Haagi Rahupaleest, tema kõrval Dirk Mulder Westerborki koonduslaagri muuseumi juht ja Franz Humer ning Markus Wachter arheoloogiapargist Carnuntum.

AVASTA AJA LUGU!

Lähem info: