Avaleht > Üritused > Ürituste arhiiv > AJALOO LAUPÄEVAKUL KÕNELDAKSE VASTUPANULIIKUMISEST NÕUKOGUDE OKUPATSIOONI AJAL
AJALOO LAUPÄEVAKUL KÕNELDAKSE VASTUPANULIIKUMISEST NÕUKOGUDE OKUPATSIOONI AJAL

Laupäeval, 21.märtsil kell 13 esineb Eesti Ajaloomuuseumis, Maarjamäe lossis ajaloomuuseumi teadur OLEV LIIVIK ettekandega „Relva ja sõnaga okupantide vastu. Vastupanuliikumise kolm etappi”.

Saksa okupatsiooni asendumine Nõukogude Liidu okupatsiooniga elavdas tunduvalt vastupanuliikumist. 1940. aastate kekspaigast kuni 1950. aastate keskpaigani eksisteeris vastupanu nii relvastatud kujul metsavendluse näol kui ka põrandalaluste noorte salaorganisatsioonide näol, kes tegid ulatuslikku Nõukogude-vastast propagandat. 1950. aastate keskpaigaks oli vastupanu Nõukogude võimule vaibunud. Vastupanuliikumine dissidentluse ehk erimeelsuse vormis elavnes 1970. aastatel. Dissidentide eesmärgiks oli pälvida Lääne riikide tähelepanu ja mõjutada Lääne riike sekkuma Baltikumi kui NSV Liidu poolt okupeeritud riikide küsimusse. 1980. aastate lõpul laienes vastupanuliikumine üldrahvalikuks manifestatsiooniks iseseisvuse taastamiseks.

Alates 2008.aasta oktoobrist toimuvad Eesti Ajaloomuuseumis, Maarjamäe lossis AJALOO LAUPÄEVAKUD, kus tuntud ajaloolased avavad huvitavaid ja intrigeerivaid teemasid Eesti ajaloos. Kõikide ettekannete sisu on seotud Eesti 20. sajandil toimunud poliitiliste ja ideoloogiliste murrangutega, toetades Maarjamäe lossis avatud suurnäitust “Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki”. Ettekanded on suunatud kõikidele ajaloohuvilistele, keda huvitab, milline on ajaloos tuntud faktide taga olev taustsüsteem ning miks ja kuidas ajaloolised protsessid toimuvad.

Ettekanded toimuvad laupäeviti kell 13.00 Maarjamäe lossi kinosaalis.

Sissepääs muuseumi piletiga.

Viimane ajaloo laupäevak toimub 18.04. kell 13 HILJAR TAMMELA ettekandega „Valge laeva ootus Nõukogude Eestis“.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

Täpsem info: Mariann Raisma, tel 52 217 02, See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Eesti Ajaloomuuseum

Maarjamäe loss

Pirita tee 56 Tallinn

www.eam.ee

Peatus Maarjamäe, bussid nr 1A, 1PR, 5, 8, 34A, 38