Avaleht > Üritused > Ürituste arhiiv > EESTI AJALOOMUUSEUM TÄHISTAB 145-ndat SÜNNIPÄEVA NING EESTI VABARIIGI 91. AASTAPÄEVA
EESTI AJALOOMUUSEUM TÄHISTAB 145-ndat SÜNNIPÄEVA NING EESTI VABARIIGI 91. AASTAPÄEVA

Eesti Ajaloomuuseum tähistab 19. veebruaril oma 145-ndat sünnipäeva ning 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva.

19. veebruaril on Eesti Ajaloomuuseumi külastamine sünnipäeva puhul tasuta. Eesti Ajaloomuuseum on Eesti vanimaid tegutsevaid muuseume, mis asutati 1864. aasta 19. veebruaril Tallinna Kubermangugümnaasiumi (täna Gustav Adolfi gümnaasiumi) saalis Eestimaa Provintsiaalmuuseumi nime all.

Tänaseks on Eesti Ajaloomuuseum üks Eesti suurimaid muuseume, mis tegeleb Eesti riigi, maa ning siin elanud ja elavate rahvuste ajaloo kogumise ning tutvustamisega. 2008. aasta oli Eesti Ajaloomuuseumi jaoks erakordselt edukas. Veebruaris avati suurnäitus „Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki“, mis on andnud uue elu kogu Maarjamäe lossile. Edukad olid ka näitusega kaasnevad üritused: rahvusvaheline konverents“Rahvusest riigiks. Uute rahvusriikide teke Tsaari-Venemaa varemeile 1917-1920”, isemõtlejate päev ning ajaloo laupäevakud. Uutest algatustest võiks mainida koostöös Eesti Kunstiakadeemia tudengitega valminud „Vabaduse monumente“ ning Ülemiste keskuses toimunud arheoloogia-näitust „Uus on unustatud vana“. Koostöös Riigikantseleiga on teostatud koolide hulgas ülipopulaarsed rändnäitused Eesti lipust ja vapist ning Eesti Vabariigi 90.aastapäeva juubelimärgi näitus.

19. veebruaril, muuseumi sünnipäeval on avatud väljapanek 1864. aastal provintsiaalmuuseumisse tulnud esemetest – roomaaegse õlilambist Pada kivikalmest leitud kolju ja vabamüürlaste koputiteni. Soome tunnustatud fotograaf Erkki Raskinen kingib Eesti Ajaloomuuseumile oma fotoseeria „Laulev revolutsioon“, kirjutatakse alla Eesti Kunstiakadeemia ja Ajaloomuuseumi koostööleping ning näidatakse Mait Laasi filmi „Ajameistrid“.

24. veebruaril, Eesti Vabariigi 91. aastapäeval toimub Maarjamäe lossis perepäev „Elagu Eesti!“. Maarjamäe lossis on avatud näitused „Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki“ ja“Klaasilaste ürgisa. Klaasikunstnik Maks Roosma 100“. Toimuvad tasuta ekskursioonid, orienteerumismäng „Reis läbi Eesti aja“, samuti on võimalus vaadata filme, joonistada ning mängida.

Täpsem kava 19.veebruari ja 24.veebruari ürituste kohta:

19. veebruar

Eesti Ajaloomuuseumi 145. sünnipäev


• Eesti Ajaloomuuseumi külastus on sünnipäeva puhul kõigile tasuta!

• Maarjamäe lossis on avatud väike väljapanek 1864. aasta Eestimaa Provintsiaalmuuseumi tulmetest. Roomaaegne õlilamp, vabamüürlaste koputid, mandariini saabas ja „normanni ehe“ on vaid väike valik unikaalsetest esemetest, mis jõudsid äsja loodud muuseumi kogudesse.

• Börsi käigus asuvas Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipoes hinnad all -15%

Kell 15.00

• Soome fotograaf Erkki Raskinen kingib Eesti Ajaloomuuseumile oma fotoseeria „Laulev revolutsioon”. 1988. aasta juunis tehtud foto „Vabaduse joovastus“ võitis Soomes „Aasta pressifoto“ võistlusel nii aasta pressifoto kui ka aasta uudisfoto tiitli.

• Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Ajaloomuuseumi koostöölepingu allkirjastamine

Kinosaalis:

Kell 16.00 Filmiajakirjanike Ühingu preemia Neitsi Maali 2008 pälvinud dokumentaalfilm Mait Laasi „Aja meistrid”.

24. veebruar

“Elagu Eesti!”. Eesti Vabariigi 91. aastapäevale pühendatud perepäev


• Maarjamäe loss on AVATUD! Sissepääs muuseumipiletiga.

• Avatud näitused „Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki“ ja“Klaasilaste ürgisa. Klaasikunstnik Maks Roosma 100“

Näitusel:

Kell 11.00 – 15.00 orienteerumismäng “Reis läbi Eesti aja”

Kell 12.00 tasuta eestikeelne ekskursioon näitusel “Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki.”

Kell 14.00 tasuta venekeelne ekskursioon näitusel “Iseolemise tahe. 90 aastat Eesti Vabariiki.”

Kell 13.00 tasuta eestikeelne ekskursioon näitusel “Klaasilaste ürgisa. Maks Roosma 100.”

Kinosaalis:

Kell 12.00 Rao Heidmetsa dokumentaalfilm “Elulood”

Kell 13.00 Eesti Filmiarhiivist pärit kinokroonikate ringvaade 1937 – 1997

Kl 15

Maarjamäe lossis on avatud:

• Raamatumüük

• Laste mängunurk

• Maalimisnurk

• Kohvik