Avaleht > Üritused > Ürituste arhiiv > VIIES HOOAEG "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"
VIIES HOOAEG "VASTUHAKUD EESTI AJALOOS"

Eesti Ajaloomuuseumi populaarsete ajaloo laupäevakute sari alustab oma viiendat hooaega 25. veebruaril 2012.

Maarjamäe lossi kinosaalis toimuvad laupäevakud keskenduvad probleemsetele sõlmpunktidele ja teemadele Eesti ajaloos. Seekordse loengutesarja läbivaks teemaks on “Vastuhakud Eesti ajaloos”. Eesti ajaloos on toimunud läbi sajandite mitmeid ülestõuse ja vastuhakke valitsejatele ja võõrvõimudele, andes aimu rahva püsivast soovist iseotsustamise järele. Loengusarja jooksul valgustavad tuntud Eesti ajaloolased uuemaid uurimistulemusi ning analüüsivad toimunud sündmuste mõju Eesti ajaloole.

AVASTA AJA LUGU!

Ajaloo laupäevakud „Vastuhakud Eesti ajaloos" toimuvad laupäeviti kell 13 Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis (Pirita tee 56). Sissepääs muuseumipiletiga. Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali.

 

KAVA:

  • 25. veebruar 2012 kell 13

JÜRIÖÖ ÜLESTÕUS JA SELLE TAGAMAAD. Ettekande peab Jaak Mäll (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator ja relvakogu hoidja)

  • 24. märts 2012 kell 13

MÕISA JA TALURAHVA SUHTED 15.-16. SAJANDIL JA 1560. AASTA ÜLESTÕUS. Kõneleb ajaloodoktor Enn Tarvel

Lääne-Eesti talurahva ülestõus 1560. aasta sügisel oli viimane tähelepandav vastuhakk Eestis enne 1784. aasta pearaharahutusi. Ajalooallikad tema käsitlemiseks on väga napid. Kummatigi nähtub neist, et poliitiliselt keerulises sõjaolukorras puhkes ülestõus sotsiaal-majandusliku mõisnike vastase mässuna ning et temas ei saa näha mingit Vene huvide eest võitlemist ega Vene võimule alistumisele suunatud liikumist.

  • 21. aprill 2012 kell 13

KUNINGALT ÕIGUST OTSIMAS. KONFLIKTIDEST ROOTSI AJAL. Ettekande peab ajaloodoktor Aivar Põldvee

Ettekandes tuleb juttu talupoegade konfliktidest mõisa, kiriku ja riigiga. Talupojad ei olnud Rootsi ajal vaikiv alamkiht, vaid seisid oma õiguste eest ja lõid aktiivselt kaasa neid otseselt puudutavates ühiskondlikes küsimustes. Suurema ülekohtu eest otsiti kaitset Stockholmist, kuningalt eneselt. Lisaks eesti talupoegadele käsitletakse ettekandes ka rannarootslaste võitlust oma privileegide eest.

  • 19. mai 2012 kell 13

NÕRKADE RELVAD. EESTI TALURAHVA VASTUPANU MÕISA SURVELE 19. SAJANDIL. Kõneleb ajaloodoktor Kersti Lust

Ettekandes tuleb juttu talurahva vastupanu eri vormidest 19. sajandil. Püütakse vastata küsimusele, miks valisid talumehed kord vägivaldsed, kord vähem vägivaldsed vahendid oma huvide eest seismisel ning kuidas olid omavahel seotud talurahvaseadused ja rahutused, "igapäevane vastupanu" ja aeg-ajalt vallandunud ägedad väljaastumised.

  • 22. september 2012 kell 13

1905. AASTA REVOLUTSIOON EESTIS. Ettekande peab TOOMAS HIIO Eesti Sõjamuuseumist

Ettekandes tuleb juttu sellest, kuidas 1905. aasta revolutsioon raputas Venemaa seisuliku ühiskonnakorralduse alussambaid ning sundis keisrikoda ja valitsust alustama mahajäänud riikliku korralduse muutmist. Revolutsioon ei jätnud puutumata ka Eestit, kuhu levisid samuti mõttevoolud, mille eesmärgiks oli maailmaparandamine või ka senise ühiskonnakorralduse vägivaldne muutmine. Kui Venemaal oli revolutsioon suuresti sotsiaalsete ja seisuslike vastuolude väljenduseks, siis Eestis lisandus neile ka rahvuslik vastasseis. 1905. aasta revolutsiooni kaja saatis Eesti poliitikat kuni 1940. aastani ja hiljemgi.

  • 20. oktoober 2012 kell 13

VASTUHAKUD VABADUSSÕJAS. Ettekande peab REIGO ROSENTHAL

  • 24. november 2012 kell 13

METSAVENDADE ORGANISEERIMINE VÕITLUSEKS NÕUKOGUDE OKUPATSIOONIVÕIMUGA RELVASTATUD VÕITLUSE LIIDU NÄITE VARAL. Ettekande peab MARTIN ANDRELLER

1944. aasta sügisel algas Eestis teine nõukogude okupatsioon. Inimesed teadsid aastatest 1940-1941, mida oodata ja karta. Paljud asusid ennast varjama, kuid vastuhakk nõukogude võimu esindajatele oli stiihiline. Relvastatud Võitluse Liit (RVL) oli üks vähestest metsavendade püüetest keskjuhtimisega vastupanukeskust luua. Ettekanne annab uutele allikatele tuginedes põhjaliku ülevaate RVL-ist üleüldiselt, selle loojatest ning põhimõtetest, samuti analüüsib organisatsiooni põhikirja ning erinevate tasandite liikmetele kehtestatud näpunäiteid ning kõrvutab neid reaalsuses toimunuga. Ettekanne on pühendatud kitsamalt metsavendade püüdele luua ülemaaline vastupanukeskus võitluse koordineerimiseks ja ettevalmistamiseks, kuid annab ka ülevaate metsavendlusest Eestis tervikuna, selle põhjustest, eesmärkidest ja tagajärgedest.

  • 15. detsember 2012 kell 13

DISSIDENDID EESTI NSV-S. Kõneleb VIKTOR NIITSOO

 

 

Täpsem info:

Tõnis Liibek (teadusdirektor)

Tel: 6411 631; e-post: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.