Avaleht > Üritused > Kontserdid > VIII KLAVESSIINIFESTIVALI KONTSERT SUURGILDI HOONES
VIII KLAVESSIINIFESTIVALI KONTSERT SUURGILDI HOONES

13. APRILLIL 2012 kell 19.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones VIII Klavessiinifestivali kontsert „Roosikrants“.

Esitab ansambel Baltic Baroque. Piletid saadaval Piletilevi müügipunktides.

Kontserdi "Roosikrants" annab ansambel Baltic Baroque koosseisus:

Andrei Reshetin (barokkviiul, Venemaa), Imbi Tarum (klavessiin), Sofia Maltizova (barokktšello)

Esitusele tulevad: H. I. F. Biber, D. Buxtehude, G. Muffat, J. S. Bach, A. Vivaldi

Kava on oma nime saanud 17. sajandi tšehhi-austria helilooja Heinrich Ignaz Franz von Biberi 1676. aastal loodud „Roosikrantsisonaatide“ järgi, mis nõuavad esitajalt suurimat virtuoossust ja pakuvad publikule harukordset helilist tulevärki. Sonaadid on inspireeritud sündmustest Neitsi Maarja ja Jeesus Kristuse elus. Nendes on „kujutatud“ nii rõõmsaid hetki kui ka kannatuslugu – Jeesuse sünni ettekuulutamist, sündi, sündmusi Õlimäel, okaskrooni pähepanekut, risti kandmist, ristilöömist, ülestõusmist, Neitsi Maarja õndsakskuulutamist. Sonaadid kannavad vastavaid alapealkirju ning autor on helistikke ja häälestust valides püüdnud leida kõlavärve, mis annaksid kõige paremini edasi ühe või teise Piiblis kirjeldatud sündmusega kaasnevaid emotsioone. Eriti põnevaks teeb selle muusika tavapärasest erinev viiuli häälestus igas sonaadis. Eestis kuuleb neid sügavasisulisi ja muusikutele ülikõrgeid nõudmisi esitavaid teoseid haruharva.

Baltic Baroque, mille asutajaks on Grigori Maltizov, ühendab parimaid ajaloolistel instrumentidel mängivaid barokkmuusikuid Eestist ja Venemaalt. Ansambel esitab muusikat 17.-18. sajandi esitustraditsioonidest lähtuvalt, luues kuulaja jaoks barokiaja elava musitseerimise vaimsuse ja õhkkonna ja kasutades vastava ajastu originaalpille või nende koopiaid. „Barokiaja muusika – see on kõne, kus otsustavat rolli mängivad muusikaline süntaks, intonatsioonide küllus ja esituse maitsekus“ – sellisena määratleb ajastu stiili ja ansambli loomingulise kreedo Grigori Maltizov. Ansambli kunstilist taset on tunnustanud nii lai publik kui professionaane muusikakriitika – „suurepärane“, „värske ja võluv“, „peaaegu füüsiline nauding“, „looduslik anne“ (Moscow News), „särav esitus“ (Early Music Moskva Kremli paleede kontsertide järel).

Andrei Reshetin on lõpetanud Peterburi Riikliku Konservatooriumi Aron Knaifeli viiuliklassi. Oluliseks peab Andrei Reshetin kunstniku ja filosoofi AXL-i (Boris Axelrod) arendavat ja kasvatavat rolli oma elus. Viimase juures alustas ta 1982. aastal ka varajase muusika mängimist koos Felix Ravdonikasega, kes on üks ajaloolise esitussuuna alusepanijaid Venemaal. Barokkviiuli stilistikat õppis Andrei Reshetin hiljem veel Maria Leonhardti juhendusel.

1987-1992 oli ta legendaarse rock-ansambli Akvarium liige. Ta on osalenud näitlejana Aleksander Sokurovi filmis ”Скорбное бесчувствие“ (1984-87), mis põhineb Bernhard Shaw näidendi „Heartbreak House“ ainetel.

Aastatel 1990-2003 oli Andrei Reshetin kontsertmeister ansamblis Musica Petropolitana, millega võideti 1993. aastal I preemia Van Wassenaeri konkursil Amsterdamis. 1998. aastal algatas ta Peterburi Rahvusvahelise Vanamuusika Festivali (EARLYMUSIC), mille kunstiline juht ta on praeguseni. 2002 asutas ta ansambli Katariina Suure Solistid (Солисты Екатерины Великой) ja Katariina Suure Orkestri (Оркестр Екатерины Великой). See on esimene barokkorkester Venemaal, mis on spetsialiseerunud unustatud 18. sajandi vene muusika esitamisele. Andrei Reshetin oli 2007. aastal Peterburis lavastatud Johann Matthesoni ooperi „Boris Godunov“ muusikaline juht.

Kontserdi kava:

H. I. F. Biber  1. sonaat „Maarja kuulutus“
1644-1704 Praeludium – Aria – Adagio – Finale

D. Buxtehude Aria in a BuxWV 249

H. I. F. Biber 6. sonaat „Ahastus Ketsemani aias ehk Kristus Õlimäel“
Lamento – Presto – Adagio – Adagio

G. Muffat Passacaglia in g

H.I. F. Biber 10. sonaat „Ristilöömine“
Praeludium – Aria – Variatio – Adagio

********

H. I. F. Biber 3. sonaat „Jeesuse sünd“
Sonata – Courante – Double – Adagio

A. Vivaldi   Sonaat g-moll RV 26 (Sächsischer Landesbibliothek in
1678-1741   Dresden, käsikiri)
I – II – III – IV – V

J. S. Bach Kontsert G-duur Vivaldi järgi BWV 973
1685-1750 I (Allegro) – Largo –Allegro

H. I. F. Biber 4. sonaat „Jeesuse esitlemine templis“
Ciacona – Adagio – Presto – Adagio

Kontserdi korraldab Eesti Klavessiinisõprade Tsunft.

PILETIINFO:

Piletid hinnaga 10 EUR / 7.5 EUR on müügil Piletilevi müügipunktides, internetileheküljel http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/klassika/?concert=100914 ja enne kontserdi algust kohapeal.

Sooduspiletid: õpilased, üliõpilased, pensionärid, invaliidid. EKST-i liikmetele kehtib sooduspilet enne kontserti kohapeal ostes.

Uksed avatakse 18.40