Avaleht > Tulevikupilt
Tulevikupilt

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss avab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval uksed elamusliku ajalookeskusena. Juba aastal 2018 ärkavad Maarjamäel ellu sündmused ja lood, mis on aja kullaproovile vastu pidanud ning jätnud jälje Euroopa ajalukku.

Ümbersünni käigus muutub Eesti Ajaloomuuseum Maarjamäel tundmatuseni. Ajalooline loss renoveeritakse, pargis leiavad koha Eesti Filmimuuseum, mõnusad puhkealad ja põnevad välinäitused. Merevaatega kohvikus saab nautida nii toitu kui ka keskkonda ja muuseumipoest leiab mälestuseks toredaid kingitusi. 

Maarjamäe lossis avame meie kõikide loost kõneleva interaktiivse suurnäituse „MINU VABA RIIK”. Ajaloo ilu, sellest kantud elamuslikkus, haruldased esemed ja atraktiivne kujundus kutsuvad kõiki osa saama. Läbi 100 aasta kulgev näitus toob meid tänasesse päeva, võimaldades osaleda ja arutleda nii mineviku kui ka tuleviku üle. Lapsed saavad oma riigi üles ehitada mängulises Laste Vabariigis.

Lossiparki läbiv „punane vaip” juhatab külastaja Eesti Filmimuuseumisse, mis heidab pilgu siinsele filmiloole, vaatab sisse maailma filmiareeni telgitagustesse, kutsub uurima liikuva pildi salapärast elu ja annab võimaluse olla ise filmitegija rollides. Hoones on oluline koht kino- ja konverentsisaalil, kus korralda nii filmilinastusi kui ka kõige esinduslikumaid sündmusi.

Suvemõisa parki valmib lastele Eesti kaardi kujuline mänguväljak, kus seigeldes saab ka Eesti minevikku ja tähtsamaid paiku tundma õppida. Ajalooteemaline minigolfiväljak on inspireeritud faktist, et siia plaaniti 1930. aastatel rajada esimene Eesti golfirada. 

Lossi tagaõues vaatavad üksteisega tõtt varjud minevikust – Leninid ja teised okupatsiooniperioodist pärit monumendid on saanud välinäituseks, mis kutsub mõtisklema ajaloo dramaatika üle.

Visuaal Boa OÜ, 2016


Mereäärne ajalookeskus Maarjamäel kujuneb taas väga eriliseks kohaks nagu lossi hiilgeajal 19. sajandi lõpuaastail, mil vene krahv Anatoli Orlov-Davõdov rajas endise suhkruvabriku alale suvemõisa. Just siin veetsid aega mitmed toonase tsaaririigi kuulsused ja õukonna liikmed.

Maarjamäe lossi lugu on justkui meie endi perekonnalugu, peegeldades Eestimaa sündmusteküllast minevikku. Meie soov on, et tunneksite end siinse minevikuloo osana, leiaksite siit endile olulisi lugusid ja jagaksite neid teistega.

Maarjamäe lossi arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti autorid on KOKO arhitektid OÜ. Väliala, filmimuuseumi ja hoidlahoone projekteerijaiks on BOA OÜ ja Innopolis Insenerid OÜ. Filmimuuseumi ja hoidla sisearhitekt on Ville Lausmäe.

Lähem info:

Laura Kipper

Projektijuht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

tel: 696 8661