Avaleht > Raamatud > "KAOTUSED JA LEIDMISED. 1854. Julie Hageni pöördeline aasta kirjades"
"KAOTUSED JA LEIDMISED. 1854. Julie Hageni pöördeline aasta kirjades"

"Kaotused ja leidmised. 1854. Julie Hageni pöördeline aasta kirjades" on omalaadne allikapublikatsioon, mis kirjavahetuse kaudu annab haarava ülevaate ühe baltisaksa perekonna elust. Raamatu koostas saksa kunstiajaloolane Christin Conrad, eesti keelde tõlkis ja kommenteeris Epp Preem Eesti Ajaloomuuseumist.

 

julie hageni esikaasKoostaja: Christin Conrad

Tõlge eesti keelde ja kommentaarid: Epp Preem

Toimetajad: Ene Hanson, Ivar Leimus

Kujundaja: Aime Andresson

Hind muuseumipoes: 4,40 eurot

„Mulle on vahepeal selgeks saanud, et ma saaksin väga õnnetuks, kui ma oma kunsti, millega ma seesmiselt nii ühte põimitud ja seotud olen, mille olen endale pikkade kibedate aastatega raskelt kätte võitnud, peaksin ohverdama abieluõnne nimel. Ma ei tea aga, kui suur see õnn on ja olla võib, sest paraku on mul eeskätt alati silme ees vaene ema oma kannatlikkusega, oma taevaliku headuse ja alandlikkusega, ja seal pean ometi ütlema: ei, see ei ole õnneideaal, sel juhul pigem surm." (Julie Hageni kiri Ludwig Schwarzile, 1854.)

Raamat kajastab pöördelist 1854. aastat tuntud baltisaksa kunstniku Julie Hagen-Schwarzi (1824–1902) elus ja põhineb tema perekonna kirjavahetusel. Murrangulised sündmused 1854. aastal ei puuduta mitte ainult Tartu ülikooli joonistusprofessori August Matthias Hageni andekat tütart Julie Hagenit, vaid ka paljusid teisi nende pere liikmeid ja tuttavaid. Rooma, Tartu ja Peterburi vahel liikunud kirjad annavad vahetu pildi ajastu mõtteviisist ja tavadest. Teose peategelastele, Julie Hagenile ja Tartu ülikooli astronoomile Peter Carl Ludwig Schwarzile, kujunes 1854. aastal peetud kirjavahetus kauniks õnneliku lõpuga armastus- ja kosimislooks.


Väljaanne on omamoodi jätkuks August Matthias Hageni reisipäevikutele aastatest 1820–1821, mis ilmusid Eesti Ajaloomuuseumi väljaandena 2011. aastal.

Trükise väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.