Avaleht > Raamatud > Mati Mandel. „PITKA JA PITKAPOISID – LEGENDID VÕI TÕELISUS?“. Eesti Ajaloomuuseum 2012
Mati Mandel. „PITKA JA PITKAPOISID – LEGENDID VÕI TÕELISUS?“. Eesti Ajaloomuuseum 2012

Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraatori, ajaloodoktor Mati Mandeli mahukas monograafia (240 lk) „Pitka ja pitkapoisid – legendid või tõelisus?" jutustab admiral Johan Pitka katsest taastada okupatsioonide vahetumisel 1944. aasta sügisel analoogiliselt 1918.–1920. aastaga iseseisev Eesti Vabariik.

 

pitkaAutor: Mati Mandel
Toimetaja: Toomas Hiio
Keeletoimetaja: Ene Hanson
Resümee tõlge inglise keelde: Martin Jaigma
Resümee tõlge vene keelde: Aleksandr Pantelejev
Kujundaja ja küljendaja: Aime Andresson

Hind muuseumipoes: 15 eurot

Eestlaste katse Punaarmeele vastu hakata ebaõnnestus, sest poolte jõud olid ebavõrdsed. Seetõttu vahetus Saksa okupatsioon uuesti Nõukogude okupatsiooniga, Johan Pitka ise jäi kadunuks. Admirali kaaslased ja üks osa tema üleskutsele vastanud noorukeid hukkusid lahingutes või hilisemates heitlustes julgeolekuorganitega, teine osa arreteeriti ja pidi läbi tegema rasked laagriaastad. Paljude pitkapoiste, nagu ka admirali enda saatus on jäänud saladuseks.

Vastupanu okupatsioonivõimudele näitas selgelt rahva enamuse soovi elada iseseisvas riigis. Tuginedes uutele arhiiviallikatele ja kaasaegsetele mälestustele püüab raamat võimalikult täpselt selgitada Pitka ja pitkapoiste eesmärke, tegevust ja saatust traagilisel 1944. aastal ja järgnevatel aastatel.

Trükise väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Keila Linnavalitsus, Harjumaa Muuseum, Kaitseliidu Keila malevkonna Saue kompanii, Admiral J.Pitka Relvavendade Ühendus ja MTÜ Keskaegne Lihula.