Avaleht > Raamatud > Anne Ruussaar. „JOHANNES LORUPI KLAASIVABRIK. MASSTOODANGUST DISAINIPÄRLITENI“. Eesti Ajaloomuuseum 2012
Anne Ruussaar. „JOHANNES LORUPI KLAASIVABRIK. MASSTOODANGUST DISAINIPÄRLITENI“. Eesti Ajaloomuuseum 2012

Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraatori Anne Ruussaare poolt koostatud rohkeid illustratsioone sisaldav raamat (194 lk) tutvustab eesti kuulsaima klaasitöösturi Johannes Lorupi klaasivabriku ajalugu ja toodangut. Tekstid on eesti ja inglise keeles, mis võimaldab siinse klaasitootmise ja -disaini lugu tutvustada ka väljaspool Eestit.

 

Autor: Anne Ruussaar
Toimetaja: Pekka Erelt
Keeletoimetaja: Tiiu Erelt
Tõlkija: Marcus Turovski
Kujundaja: Madis Kivi
Fotograaf: Erik Riikoja

Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital

Hind muuseumipoes: 23 eurot

Johannes Lorupi Klaasivabriku asutamist 1934. aastal Tallinnas Kopli poolsaarel võib pidada Eesti professionaalse klaasitööstuse alguseks. Erinevalt teistest siinsetest, peamiselt pudeleid ja muud pakkeklaasi tootvatest klaasiettevõtetest, tegeldi Lorupi Klaasivabrikus pidevalt tootmise uuendamise ja modernsete tehnoloogiate rakendamisega. Ettevõtte toodang konkureeris võrdväärselt välismaa vabrikutes valmistatuga. Esimesena Eestis hakati Lorupi vabrikus valmistama poolkristalli ja kristalli.

Väljaanne annab hea ülevaate ettevõtte rajaja Johannes Lorupi elukäigust, tuntumate klaasidisainerite ja klaasimeistrite tegevusest, laiatarbekaubana toodetud klaasesemetest kuni eksklusiivsete autoritoodeteni. Kuna Lorupi klaasesemed on enamasti vabrikumärkideta, annab album võimaluse neid tänaseks haruldaseks muutunud esemeid taas ära tunda ja väärtustada.

Valikus on enam kui paarsada eset erakogudest, Eesti Ajaloomuuseumi-, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning Tallinna Linnamuuseumi kogust.