Avaleht > Raamatud > "TALLINNA SUURGILD JA GILDIMAJA"
"TALLINNA SUURGILD JA GILDIMAJA"

Eesti Ajaloomuuseumi väljaandena on ilmunud Suurgildi hoonet ja gildi ajalugu tutvustav mahukas teos "Tallinna Suurgild ja gildimaja" (527 lk, ill). Raamatu autorid on Ivar Leimus, Rein Loodus, Anu Mänd, Marta Männisalu ja Mariann Raisma.

Toimetuskolleegium: Ivar Leimus, Tõnis Liibek, Anu Mänd

Peatoimetaja: Tõnis Liibek

Keeletoimetaja: Monika Pais

Resümee tõlge inglise keelde: Mall Leman

Kujundaja: Kadi Pajupuu

Register: Lauri Suurmaa

Eesti Ajaloomuuseum 2011

Tallinna kaupmeeste Suurgild oli sajandeid linna tähtsamaid organisatsioone. Käesolev raamat annab ülevaate Suurgildi ja gildimaja rohkem kui 600-aastasest värvikast minevikust. Lugeja saab ettekujutuse gildi tekkeloost, liikmeskonnast, ametitest, vaestehoolekandest ja muudest tegevusvaldkondadest.

Suurgildi maja on Hansa-aegse ehituskunsti ja kohaliku kultuuriloo pärl. All-linna suurima keskaegse profaanhoonena annab see aimu Suurgildi tähtsusest tollases ühiskonnas. Pika aja jooksul on majas tehtud arvukalt ümberehitusi ning remonte, mis kõik on jätnud selle tänasesse ilmesse oma jälje. Peale peahoone asusid krundil pruudi- ja aktsiisikamber, teenrite eluruumid, õued ja keldrid. Aastasadu korraldati gildimajas uhkeid pidustusi ja siin käis elav seltsitegevus. Juba keskajast alates üüriti gildisaali välja pulmapidudeks, 18. sajandil hakati siin korraldama teatrietendusi, kontserte ja oksjone. 19. sajandil Börsihoonena tuntud majas kees lisaks äritegevusele vilgas kultuurielu. Üle linna tuntud näitusepaigas toimusid suured kunsti- ja kaubandusnäitused, siin korraldati ka esimene kinoseanss.

Alates 1952. aastast tegutseb hoones Eesti Ajaloomuuseum.

Raamat "Tallinna Suurgild ja gildimaja" on saadaval muuseumipoes Börsi käigus hinnaga 30 eurot.

Teos on müügil ka hästivarustatud raamatukauplustes.