Avaleht > Raamatud > Anne Ruussaar. "VÕSAKLAASIST KRISTALLINI. Eesti klaasitööstused ja -disain 1920.-1930. aastatel"
Anne Ruussaar. "VÕSAKLAASIST KRISTALLINI. Eesti klaasitööstused ja -disain 1920.-1930. aastatel"

Eesti Ajaloomuuseumi väljaanne põhineb Anne Ruussaare kaitstud magistritööl ja annab põhjaliku ülevaate siinse klaasitööstuse ja klaasidisaini ajaloost, eelkõige aga Johannes Lorupi klaasivabrikust. Lisana: Johannes Lorupi Klaasivabriku klaaskaupade 1939. aasta kataloogi uuestitrükk.

 

Autor Anne Ruussaar

Toimetaja Anu Lepp

Keeletoimetaja Inna Lusti

Konsultant Maie-Ann Raun

Kujundaja Lea Tammik

Fotod Ülo Josing, Vahur Lõhmus

Eesti Ajaloomuuseum 2009

Hind muuseumipoes: 19,60 eurot


Anne Ruussaare raamat „Võsaklaasist kristallini. Eesti klaasitööstused ja -disain 1920.-1930. aastatel” põhineb Eesti Kunstiakadeemias 2004. aastal kaitstud samateemalisel magistritööl ja annab rohke fotomaterjaliga illustreeritud ülevaate Eesti klaasitööstuse ja klaasikujunduse arengust. Nagu Eesti klaasitootmise ajaloos, on ka raamatus keskne roll Johannes Lorupi tegevusel. Tema loodud klaasivabrik oli esimene moodne klaasi tootmise ettevõte Eestis, kus tegeldi toodangu sihipärase arendamisega, hakati valmistama poolkristalli ja kristalli, anti välja tootekatalooge ja hinnakirju ning märkimisväärne osa toodangust turustati välismaal.

Raamatule lisab praktilist väärtust Eesti Ajaloomuuseumi kogudes asuvate Lorupi vabriku kollektsiooni kuuluvate esemete nimistu koos kommentaaride ja piltidega. Lisaks sisaldab raamat koopiat ühest 1939. aastal välja antud Johannes Lorupi Klaasivabriku originaalkataloogist.