Avaleht > Näitused > Näitused mujal > RÄNDNÄITUS EESTI VAPI LOOST POSTIMUUSEUMIS
RÄNDNÄITUS EESTI VAPI LOOST POSTIMUUSEUMIS

Eesti Ajaloomuuseumi, Rahvusarhiivi ja Riigikantselei koostöös valminud näitus on 1. juunist kuni 30. septembrini 2016 avatud ERMi Postimuuseumis.

Eelmisel aastal tähistas Eesti Vabariigi riigivapp 90. sünnipäeva. Riigivapi seadus jõustus 21. juulil 1925.

Riigivapi loomisega tegeldi vahelduva innuga üle kuue aasta, muutusid seisukohad ja soositud motiivid. Lõpuks jäädi aastasadu Eestimaad tähistanud kolme lõviga vapi juurde. Nii on Eesti Vabariigi riigivapil kuldsel kilbil kolm sinist sammuvat otsavaatavat lõvi. Riigivapi kasutamise õigus ja kohustus on riigiasutustel ning riigivõimu teostavatel organitel ja isikutel. Riigivappi võib näha näiteks riigiasutuste dokumentidel, Riigikogu hoone fassaadil ja Vabariigi Presidendi auto numbrimärgil.

Näituse „Eesti vapp“ vahendusel antakse ülevaade sellest, kuidas Taanist pärinev kolme lõviga vapp jõudis Eestisse, kehtis siin sajandeid võõrvõimude sümbolina ja võeti siis kasutusele eestlaste poolt ärkamisajal rahvuslikus liikumises. Lõvidega vapp muutus Eesti Vabariigi sümboliks juba enne ametlikku riigivapiks kinnitamist. Riigikogu kinnitas riigivapi 19. juunil 1925. Okupatsioonivõimud keelasid Eesti riigivapi kasutamise ning sel ajal tähistas vapp koos sinimustvalge trikolooriga vastupanu. Uuesti võeti ajalooline Eesti riigivapp kasutusele pärast iseseisvuse taastamist.

Eesti vapi looga on huvilistel olnud võimalus tutvuda ka varem. Rahvusarhiiv näitas vapikavandeid 2003. aastal näitusel "Teised võimalused", nüüd on seda täiendatud ajaloolist tausta valgustavate tekstidega. Eesti Ajaloomuuseumi rändnäitus „Eesti vapp“ alustas oma teekonda 2007. aastal jutustades riigivapi sünni- ja kujunemisloost.

Näituse kuraatorid: Hiljar Tammela, Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum), Liivi Uuet (Rahvusarhiiv)

Kunstnik-karikaturist: Andres Varustin

Kujundaja: Aime Andresson (Eesti Ajaloomuuseum), Einike Leppik (Rahvusarhiiv)

Koostööpartner: Riigikantselei

 

Rändnäitus on ERMi Postimuuseumis (Rüütli 15, Tartu) avatud 30. septembrini 2016 K-P kell 11-18. Näitus on eesti ja inglise keeles.

Pildil on kaks lõbusat tegelast, kelle autoriks on Andres Varustin. Nemad juhivad retke läbi Eesti vapi loo Ajaloomuuseumi rändnäitusel.

Kutsume kõiki värskendama oma teadmisi meie vapi loost!

 

Teate edastas:

Reti Meema

Kommunikatsioonijuht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Tel: 6968 626

Mob: 5650 3357

Eesti Ajaloomuuseum

Pirita tee 56, 10127 Tallinn

www.ajaloomuuseum.ee