Avaleht > Näitused > Näitused mujal > RÄNDNÄITUS EESTI VAPI LOOST
RÄNDNÄITUS EESTI VAPI LOOST

Narva linnuse kuuendal korrusel on 2. juulist kuni 30. septembrini 2015 avatud Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikantselei koostöö tulemusena valminud rändnäitus, mis tutvustab Eesti vapi sünni- ja kujunemislugu.

Kooliõpilastele suunatud Eesti riiklikku sümboolikat tutvustav näitus valmis Ajaloomuuseumi haridusprogrammi "Muuseum tuleb kooli!" raames.

Tänavu tähistab Eesti Vabariigi riigivapp 90. sünnipäeva. Riigivapi seadus võeti vastu 19. juunil 1925 ja see jõustus 21. juulil 1925. Sellest ajast peale on meie riigi sümboliks kuldsel kilbil kolm sinist sammuvat otsavaatavat lõvi. Riigivapi kasutamise õigus on riigiasutustel ning riigivõimu teostavatel organitel ja isikutel.

Näituse „Eesti vapp“ vahendusel antakse ülevaade sellest, kuidas Taanist pärinev kolme lõviga vapp jõudis Eestisse, kehtis siin sajandeid võõrvõimude sümbolina ja võeti siis kasutusele eestlaste poolt ärkamisajal rahvuslikus liikumises. Lõvidega vapp muutus Eesti Vabariigi sümboliks juba enne ametlikku riigivapiks kinnitamist. Riigikogu kinnitas riigivapi 19. juunil 1925. Okupatsioonivõimud keelasid Eesti riigivapi kasutamise ning sel ajal tähistas vapp koos sinimustvalge trikolooriga vastupanu. Uuesti võeti ajalooline Eesti riigivapp kasutusele pärast iseseisvuse taastamist.

Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikantselei ühisnäitus Eesti vapp alustas oma teekonda 2007. aastal, saatjateks kaks lõbusat tegelast – robot-ajamasin AIKON ja taksikoer Taks. Roboti ja Taksi autor on kunstnik-karikaturist Andres Varustin. Aastal 2014 valmis koostöös Välisministeeriumiga vapinäituse venekeelne versioon, mida samuti Narvas näha saab.

Näituse kuraatorid: Hiljar Tammela, Ivar Leimus
Haridusprogramm: Triin Siiner
Kunstnik-karikaturist: Andres Varustin
Kujundaja: Aime Andresson
Idee autor: Gristel Ramler

Näituse koostööpartnerid on Riigikantselei ja Välisministeerium.

Vapinäitus on Narva Muuseumi linnuses avatud 2. juulist - 30. septembrini 2015. Vaata linnuse lahtiolekuaegu SIIT!

Pildil on detail näituse pannoost. Esiplaanil AIKON ja Taks.

 

Täname

Eesti Päevaleht, Hasartmängumaksu NõukoguNäituse tellimine koolidesse:

Ehti Järv; ehti.jarv(at)ajaloomuuseum.ee; tel: 6968607