Avaleht > Näitused > Näitused mujal > NÄITUS "VABARIIGI OOTUSES" ON AVATUD NARVAS
NÄITUS "VABARIIGI OOTUSES" ON AVATUD NARVAS

Narva Kolledžis (Raekoja plats 2, Narva) on alates 28. juunist 1. oktoobrini 2017 avatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva raames valminud rändnäitus „Vabariigi ootuses. Eestimaa rahvuskubermangu loomine 1917. aastal“.

Kui meie kui rahvus omariiklise ideaali täideviimiseks mitte ei suuda nüüdset momenti kasulikult tarvitada, siis ei tea, millal võiks veel parem silmapilk tullaJaan Tõnisson, 1917

Mõte iseolemisest on Eestis ikka ja jälle päevakorral olnud. Eesti Vabariik 100 ja Eesti Ajaloomuuseumi näitus kõneleb 1917. aastal Venemaal toimunud murrangulistest sündmustest, mis muutsid pea kõigi eestlaste elu. Märtsis 1917 puhkes impeeriumi pealinnas Petrogradis revolutsioon, mis kukutas võimult tsaariperekonna. Kuu aega hiljem olid eestlased saavutanud Venemaa uue valitsuse heakskiidu autonoomse Eestimaa rahvuskubermangu loomiseks. Sama aasta sügisel hakkasid eestlased avalikult rääkima Eesti iseseisvumisest. 1917. aasta jooksul veeresid Eestist üle kaks revolutsiooni, loodi kohalik omavalitsus ja rahvusväeosad ning püüti paika panna Eesti piirid.

Fotol: Meelavaldus Petrogradis 8. aprillil 1917. Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Vabariigi suure sünnipäeva eel heidame pilgu tormilistele sündmustele, mis viisid Eesti Vabariigi väljakuulutamiseni 1918. aasta veebruaris. Näituse esmaesitlus on 12. aprillil Mihkli kirikus Koonga vallas Pärnumaal.

Näitus „Vabariigi ootuses“ on Narva Kolledžis avatud 28. juunist 1. oktoobrini 2017.

Narva Kolledž on avatud E–R 9.00–19.00 ja L 9.00–15.00.

 

Kuraator: Tõnis Liibek

Konsultant: Toomas Karjahärm

Meeskond: Inge Laurik-Teder, Margus Kasterpalu, Maarja-Liisa Soe

Kujundus: Aadam Kaarma, AKSK

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge inglise ja vene keelde: Wiedemanni Tõlkebüroo

 

Rändnäituse „Vabariigi ootuses“ järgmine peatuspaik on Lääne-Virumaa Keskraamatukogu Rakveres.

 

Vaata ka: https://ev100.ee/et/vabariigi-ootuses

 

Lisainfo ja näituse tellimine:

Inge Laurik-Teder

inge.laurik-teder(AT)ajaloomuuseum.ee