Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2012 > MAIKRAHVI UUED RÕIVAD

MAIKRAHVI UUED RÕIVAD. Suurgildi hoone lünettmaalide ajalugu ja ennistamine

22. märts - 10. aprill 2012

Näitus Suurgildi hoones

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones toimub elav näitus „Maikrahvi uued rõivad. Suurgildi hoone lünettmaalide ajalugu ja ennistamine“, kus videokaamera vahendusel saab jälgida restaureerimistööde käiku, vaadelda lähedalt gildisaali lae all asuvate maalide detaile ning tutvuda restaureerimistöö spetsiifika ja kahe unikaalse ajaloomaali looga.

 

Suurgildi hoone kaks 1869. aastal valminud lünettmaali – Leopold von Pezoldi „Maikrahvi sissesõit Tallinna“ ning Theodor Albert Sprengeli „Reformatsiooni algus Tallinnas. Lutheri saadiku pastor Lange vastuvõtt vana raekoja välistrepil“ – on gildihoone väikest saali kaunistanud juba 143 aastat, kuid aja jooksul on maalid saanud kahjustada ning maale kattev lakikiht tumenenud. Suurgildi hoone restaureerimistööde käigus aastatel 2010-2011 teostati EL Regionaalarengu Fondi toetusel maalide konserveerimine. Nüüd on maalide puhastamine jõudnud oma viimasesse faasi: senitehtu ülekontrollimise järel eemaldatakse maalidelt viimsed koltunud kihid, et võiksime imetleda ajaloomaale nende õiges kirkas koloriidis.

Esmakordselt Eestis toimub seesugune maalide esteetiline puhastamine publikule avatuna. Restaureerimistudengite tegevusest parima ettekujutuse saamiseks tuuakse videokaamera vahendusel pilt maali pinnalt alla saali külastaja silmade kõrgusele – nii on külastajal võimalus jälgida tööde kulgu, mis tegelikkuses toimub põrandast 3-4 meetri kõrgusel. Soovi korral saab restauraatoritele ka täiendavaid küsimusi esitada.

Maalide puhastamine ja näitus „Maikrahvi uued rõivad“ sünnib Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli tudengite ning nende juhendajate ja Eesti Ajaloomuuseumi koostööl.

Näitus „Maikrahvi uued rõivad. Suurgildi lünettmaalide ajalugu ja ennistamine“ on Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) avatud 22. märtsist kuni 10. aprillini 2012.

 

Kuraatorid: Kristina Aas ja Hilkka Hiiop

Projekti juht: Herke Vaarmann

Töögrupp: Marju Mechin, Merike Kallas, Tiina-Mall Kreem, EKA restaureerimisosakonna tudengid ja õppejõud

 

Näitust toetab Cramo Estonia AS

 

 

Täpsem info:

Hilkka Hiiop

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Tel: 56 577 980

 

Teate edastas:

Herke Vaarmann

Eesti Ajaloomuuseumi näituste ja ürituste juht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Eesti Ajaloomuuseum

Suurgildi hoone

Pikk 17, 10123 Tallinn