PORIVESKI KÕRTS

23. märts - 12. august 2012

Tartu Linnamuuseumi näitus Maarjamäe lossis

 

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis on avatud keskaegset kõrtsikultuuri tutvustav näitus „Poriveski kõrts“.

 

Läbi aegade on kõrtsidele olnud iseloomulik räpasus, küllus, priiskamine ja pahelisus ning selle materiaalseks väljenduseks muuhulgas segamini paisatud toidulauad, hasartmängud, pooltühjad joogiklaasid, hämarad nurgatagused, joviaalne muusika. Killukest sellest keskaegse linnaäärse kõrtsi hõngust ja olemusest annab edasi 2011. aasta parima näituse Muuseumiroti pälvinud „Poriveski kõrts“, kus saab näha nii sajandite vanuseid lauatarbeid kui ka täiskasvanute ajaveetmise juurde kuulunud haruldasi lauamänge.

Peamiselt Tartu linna arheoloogilistelt kavamistelt saadud esemed on Tartu Kõrgema Kunstikooli kujundumeeskonna käe läbi paigutatud kõrtsimelu kandvasse interjööri ning nime laenas näitus 16. sajandil Tartu eeslinnas asunud veskilt, kus ühtlasi tegutses kõrts.

Tavapäraste selgitavate näitusetekstide asemel avab „Poriveski kõrtsi“ tausta näitusega kaasnev lustlikult köidetud raamat-kataloog, mis tutvustab keskaegsete kõrtside olemust, sise- ja välisilmet, omanikke, teenindajaid, külalisi. Värvilised illustratsioonid näitavad keskaegseid söögikohti, hasart- ja õnnemänge, muusikalisi meelelahutusi.

Näituse koostas arheoloog Eero Heinloo ning kujundas Tartu Kõrgema Kunstikooli kujundusgrupp Madis Liplapi ja Heli Tuksami juhendamisel.

Näitus valmis tänu Eesti Kultuurkapitali, Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu Õlletehase, Möku OÜ, Zavood OÜ ja Nott Meelelahutus OÜ toetusele.

 

„Poriveski kõrts“ jääb Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis avatuks kuni 12. augustini 2012.

Muuseum on avatud K-P kell 10-17. Suletud esmaspäeviti ja teisipäeviti. Maarjamäe peatusesse sõidavad kesklinnast bussid 1A, 5, 8, 34A.

Sissepääs muuseumipiletiga: täispilet 3€, sooduspilet 1,5€, perepilet 5,5€.

 

Lisainfo:

Herke Vaarmann

Eesti Ajaloomuuseumi näituste ja ürituste juht

Tel: 6228 607 | 55 540 675

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Eesti Ajaloomuuseum

Maarjamäe loss

Pirita tee 56

10127 Tallinn