KESKAJA RÕÕMUD

KESKAJA RÕÕMUD. Suurgildi pidustused 15.-16. sajandil

25. mai 2016 - 4. juuni 2017
Suurgildi hoone, Pikk 17, Tallinn

Suurgildi hoones on 4. juunini 2017 avatud Eesti Ajaloomuuseumi näitus „Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.-16. sajandil“.

Tallinna vanalinnas asuv Suurgildi hoone (Pikk 17) oli aastasadu linna suurima ja tähtsama kaupmeeste ühenduse – Suurgildi – liikmete ja nende külaliste pidupaik. Eesti Ajaloomuuseumi uus näitus tutvustabki 15. ja 16. sajandi kõrgseltskonna pidustusi ja pidustusrituaalide kirevust gildimajas. Gildi jootudel voolas vein ja õlu, proovida sai peeneid idamaiseid vürtse, mille lõhnad hõljuvad ka nüüd näitusesaalis ning nautida parimaid roogi.

Fotol: Tallinna rikkaim mees Urban Dene ootab külla Suurgildi hoonesse. Fotograaf: Vahur Lõhmus.

Tallinna müntmeistri, omaaegse rikkaima linlase Urban Dene külalisena saab imetleda originaalesemeid, uurida kuidas valiti maikrahv ja miks lindu lasti, milliseid toite leidus gildimeeste laual ja miks võis sattuda nn neitsi valve alla. Eksponeeritud on nii lauakommete kui ka pidustustega seotud esemeid nagu gildihoone keldrist leitud Siegburgis valmistatud savikann, mis purunes ilmselt gildihoone põrandale kukkudes ja mille eest keegi võis ka trahvi saada, sest nõude lõhkumine pidustuste ajal tõi kaasa trahvi. Harulduste hulka kuulub aga Kölnis valmistatud habemikkann. Teada saame ka kui palju maksis korralik hobune ja milline on hinnalise looma pead kaitsev turvis, et hobune rüütliturniiridel viga ei saaks.

Kes on loomult rõõmus, seda ei saa keegi muuta – nii ütles keskaegsete Suurgildi pidustuste korraldaja ehk šaffer.

Tulge saage teiegi osa!

Näituse raames valmis tööleht "Suurgildi salarajad", mis aitab leida gildihoonest pidustustega seotud paiku. Sobib nii suurtele kui väikestele, kui lapsi aitavad täiskasvanud.

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja teemaõhtud. Sõpruskondadele ja firmadele pakume elamuslikku keskaja rõõmude programmi - vaata rohkem SIIT! Uudised näitusega kaasnevate programmide kohta ka meie Facebooki lehel SIIN!

"Keskaja rõõmud" on Suurgildi hoones  avatud 4. juunini 2017. Vaata lahtiolekuaegu ja piletihindu SIIT!

 

Kuraatorid: Ivar Leimus ja Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum), Anu Mänd (Tallinna Ülikool)

Meeskond: Ehti Järv, Kristi Paatsi ja Inge Laurik-Teder (Eesti Ajaloomuuseum)

Haridusprogrammid: Kristi Paatsi (Eesti Ajaloomuuseum)

Arhitektuurne kujundus: Jan&Ken (Jan Graps, Ken Ruut, Anne Määrmann)

Graafiline disain: Velvet OÜ

Helikujundus: Taavi Tulev

Koopiarõivad: Katrin Koch-Maasing (Tige Tikker) ja Just4U õmblusateljee

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge inglise keelde: Refiner Translations OÜ

 

Täname: Eesti Kunstimuuseum, Niguliste Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Tallinna Linnaarhiiv, Tallinna Linnamuuseum, Tartu Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tallinna Ülikooli Arheoloogia teaduskogu

 

Näitust toetab: