Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2015 > ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS
ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS

ALGUSED JA LÕPUD. Eeslinnast kesklinnaks

28. märts 2014 - 29. märts 2015

Suurgildi hoones, Pikk 17, Tallinn

Alates reedest, 28. märtsist 2014 on Suurgildi hoones avatud Eesti Ajaloomuuseumi, Muinsuskaitseameti ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi näitus „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks". Näitus kuulub Eesti Ajaloomuuseumi 150. sünnipäeva-aasta programmi.

Gagaadist (mustast kivist või pruunsüsist) helmed Inglismaalt, Valencia keraamika Vahemere rannikult ja pistoda Lõuna-Saksamaalt on vaid mõned esemed, mis räägivad kunagisest eeslinna elust nüüdisaegses linnasüdames. Ehitustegevusega 1990. aastate lõpus ja 2000. aastatel kaasas käinud arheoloogilised kaevamised on võimaldanud saada aimu sajandite jooksul maa alla kadunud kunagistest eeslinnadest. Viimased suured kaevamised Tallinnas, Tartu mnt 1, Eesti Kunstiakadeemia krundil on päevavalgele toonud palju uut ja Eestis sageli erandlikku leiumaterjali, mis kõnelevad kunagise eeslinna eluolust kesk- ja uusajal. Näitus „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks" toob unikaalsed leiud publiku ette, pakkudes nende näitel ülevaate ka teiste Eesti eeslinnade arengut määravatest võtmekohtadest keskajast 21. sajandini.

Keskajal olid eeslinnad nii aia- kui karjamaade pidamise kohad ja omanäolise elustiiliga asumid. Nad on jäänud suuremate sõdade ajal alati eesliinile ja jalgu linnakindlustuste arenemisele, mistõttu on neid aegade jooksul maatasa tehtud ja taas üles ehitatud. Tööstuse areng 19. sajandil tõi eeslinnadesse elamispinda vajavat lihtrahvast juurde. Uute vajaduste rahuldamine ja üleüldine linnapildi areng kasvatas eeslinnad linnaga kokku. Kõik see toimus vähem kui sada aastat tagasi.

Keskaegses linnasüdames, Suurgildi hoones ootab muuseumikülastajat keskkond, kus lisaks rikkalikule leiumaterjalile saab näha peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu abil taaselustatud paarisaja aasta taguse linna tänavamiljööd.

Näituse kõige väiksematele külastajatele on püstitatud majake, kus saab tundma õppida vana aja majapidamistesse kuulunud esemeid. Nuputamishuvilistele külastajatele on loodud tööleht, mis annab mängulise võimaluse eeslinnade looga tutvuda.

Näitus valmis Eesti Ajaloomuuseumi, Muinsuskaitseameti ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi koostööna.

Suurematele huvilistele toimuvad kord kuus neljapäeviti algusega kell 18.00 TEEMAÕHTUD. Vaata lähemalt SIIT!

Fotol: Lisaks kõrtsidele asusid eeslinnades ka riigi viinamonopolid. Saba viinapoe ees Liivalaia tänaval Tallinnas 20. sajandi alguses. AM F 3835

Näituse suursponsor on Lincona Põrandakeskus. Näitust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Floorin Põrandad.

Näitus on avatud 28. märtsist 2014 kuni 29. märtsini 2015 Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn). Vaata siit: Lahtiolekuajad ja piletihinnad.

Kuraator: Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum)
Töögrupp: Ulla Kadakas (Muinsuskaitseamet), Villu Kadakas ja Erki Russow (TLÜ Ajaloo Instituut)
Haridusprogramm: Triin Siiner, Anu Kohal (Eesti Ajaloomuuseum)
Arhitektuurne kujundus: Liis Lindvere ja Raili Paling (KOKO Arhitektid)
Graafiline disain: Liina Rohtlaan (Produktsioonigrupp)
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlge: Refiner Translations
Projektijuhid: Herke Vaarmann (Eesti Ajaloomuuseum), Teele Laats (Produktsioonigrupp)

 

Näituse pildigalerii asub Digiteegis. Vaata SIIT!

 

Näitus kuulub Eesti Ajaloomuuseumi 150. sünnipäeva-aasta programmi.

am150 mrk punane tekstiga est

Lähem info näituse kohta:
Krista Sarv
Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator
krista.sarv(at)ajaloomuuseum.ee
Tel: 696 8696

eam logo-page-001 7 muinsus 3lovi est tl ajaloo instituut
kulka