Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2014 > BALTISAKSA JÄLJED EESTI MUUSEUMIKOGUDES
BALTISAKSA JÄLJED EESTI MUUSEUMIKOGUDES

Alates 9. detsembrist 2013 on Tallinna Linnaarhiivis (Tolli 6, Tallinn) avatud Eesti Ajaloomuuseumi ja Baltisaksa Kultuuri Seltsi Eestis koostöönäitus „Baltisaksa jäljed Eesti muuseumikogudes".

 

fersenid baltisaksa nitusNäituse keskpunktiks on esemed ja nende omanikud. Nii saabki näitusel vaadata eksponaate, mille puhul on teada nende varasem kuulumine mõnele baltisakslasele või baltisaksa perekonnale. Selliseid esemeid ei leidu siinsete muuseumide varasalvedes sugugi nii arvukalt, kui esimesel pilgul võiks oodata.

Suurem osa välja pandud esemetest on kuulunud baltisaksa aadlile. Nende hulgas on mõisnike isiklikke esemeid, nõusid ja mõisate interjööridetaile. Seisust ja staatust peegeldavad suguvõsa ja perekonnaga seotud objektid, nagu aadlivapp ja pitsatid. Baltisakslaste hulgast sirgus tuhandeid ohvitsere, kes tegid karjääri erinevates armeedes. Seda eluvaldkonda kajastavad eksponeeritud relvad ja vormirõivadetailid. Omapärase rühma moodustavad baltisakslaste intiimset laadi kingitused ja mälestusesemed, olgu siis vahast skulptuuride, dekoratiivsete paelte või sõpruse märgiks valmistatud tassi näol.

Näituse meeskond:
Kuraatorid: Olev Liivik, Tõnis Liibek
Keeletoimetaja: Ene Hanson
Tõlge saksa keelde: Maris Saagpakk, Urmas Oolup
Kujundaja: Aime Andresson

Toetajad:

Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Ülikooli saksa ajaloo ja kultuuri professuur

Fotol: Noored parunid Fersenid Tammiku mõisas (Harjumaa Kose kihelkond) 1910. aastal. Erakogu

Näitus "Baltisaksa jäljed Eesti muuseumikogudes" on Tallinna Linnaarhiivis (Tolli 6, Tallinn) avatud 31. märtsini 2014. Näitusele pääseb arhiivi lahtiolekuaegadel. Vaata SIIT!


Sissepääs TASUTA!

Lisainfo:
Olev Liivik, Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator
E-post: olev.liivik(at)ajaloomuuseum.ee