MEIE INIMESED

Paide Kultuurikeskuses on 9. septembrist kuni 12. oktoobrini 2014 avatud Eesti Ajaloomuuseumi rändnäitus „Meie inimesed", mis valmis Eesti Vabariigi 95. sünniaasta raames. Näitus valiti 2013. aasta septembris Narvas toimunud XVI Eesti muuseumide festivalil kolme parima sekka pälvides auhinna eelkõige suurepärase idee ja hea kujunduse tõttu.

Kas teadsite, et aastal 1937 väljus Tallinna lennujaamast ainult kaks rahvusvahelist lennuliini? Või et aastal 2011 tehti Eesti telefonivõrkudes 1 955 120 000 telefonikõnet?

meie inimesed plakatTänavu oleme juba tähistanud kahte olulist sündmust Eesti omariikluse ajaloos. 24. veebruaril möödus 95 aastat Eesti Vabariigi sünnist ja 27. märts oli ühe arvutuse kohaselt päev, mil tänapäeva Eesti iseseisvusaeg sai pikemaks kahe maailmasõja vahelise Eesti Vabariigi kestusest. See äratas tavapärasest suurema huvi Eesti ajaloo vastu 1920. ja 1930. aastatel.

Näitus „Meie inimesed" pakub võimaluse võrrelda tänapäeva ja 1930. aastate Eesti ühiskonda, tuues välja kaheksa koondportreed erinevatest ühiskonnaliikmetest kõnealustel ajajärkudel. Näitus põhineb valdavalt Eestis 1934. ja 2011. aastal läbi viidud rahvaloenduste arvandmetel, mida näitusekülastaja saab ise kõrvutada ning selle põhjal hinnata, missuguseks on Eesti Vabariik võrreldes oma algusaegadega muutunud. Kas tegemist on muutustega paremuse või halvemuse suunas või lihtsalt muutustega, see jääb juba iga vaataja enese otsustada.

Rändnäitusel „Meie inimesed" kohtuvad sõdadevahelise perioodi ja praeguse Eesti inimesed kaardipakist inspireeritud pannoodel. Kaht erinevat ajastut iseloomustavad faktid on vaatajani toodud mängulise infograafika abil, mis muudab võrdleva andmestiku kergesti jälgitavaks ja lõbusaks.

Näitusega on kaasas TÖÖLEHT, mille saab alla laadida SIIT! Printige tööleht välja ja võtke näitusele kaasa. Kui näitus „Meie inimesed" aitab võrrelda Eesti ühiskonda eile ja täna, siis tööleht paneb hetkeks mõtlema ka iseendale. Kes ma olen? Kes on olnud minu esivanemad? Milliseid valikuid olen teinud ja teen? Kas ma olen Eesti ühiskonnas nn tavaline (see tähendab, et minusuguseid on vähemalt 2/3) või olen millegipoolest väga eriline (alla 1/3). Mõelge selle üle! Enese võrdlemine teistega on aeg-ajalt väga kasulik ettevõtmine.

Tule ja vaata, missugused olud on kujundanud meie inimesi 1930. aastatel ning kas ja kui palju see erineb Eesti ühiskonnast täna!

Rändnäituse „Meie inimesed" esmaesitlus toimus Maarjamäe lossis alates 17. augustist 15. septembrini 2013.

PAIDE KULTUURIKESKUSES (Pärnu 18, Paide) on näitus avatud 9. SEPTEMBRIST - 12. OKTOOBRINI 2014.
Kultuurikeskus on avatud E-R 8-19, L 10-15.

Näituse meeskond:

Kuraator: Hiljar Tammela
Konsultant: Jaak Valge
Töögrupp: Inge Laurik-Teder, Tõnis Liibek, Herke Vaarmann
Kujundus: Identity
Keeletoimetajad: Külliki Kuusk, Hille Saluäär
Tõlge inglise keelde: Luisa Tõlkebüroo, Refiner Translations

Täname:

Oliver Jakobson, Arvo Jõesalu, Hanna-Liis Kaarlõp-Nani, Eve Kubi, Tiina Kõrtsini, Peeter Langovits, Olev Liivik, Reeli Liivik, Vahur Lõhmus, Pille Lõvend, Maria Maamets, Peeter Maamets, Kristel Maasikmets, Raul Mee, Janno Roos, Merilis Roosalu, Madis Targamaa, Kaupo Uukivi, Viljar Varimaa, Eesti Kaitsevägi, Õhtuleht, Äripäev

meie inimesed vaade

Fotol: Rändnäitus „Meie inimesed" esmaesitlus toimus Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis. Foto: Vahur Lõhmus, Eesti Ajaloomuuseum

eam logo-page-001 ev 95 logo kulka