Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2014 > HÜVASTI, CHARLIE! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas
HÜVASTI, CHARLIE! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas

Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse ja Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroo näitus „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas.“ alates 14. novembrist 2011 SÕJAMUUSEUMIS.

Eesti Ajaloomuuseumi koostatud rändnäitus „Hüvasti Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest Euroopas“ vaatab tagasi murrangulistele sündmustele, mis aastatel 1987–1991 kujundasid ümber Euroopa kaardi, arutleb kommunismi kokkuvarisemise põhjuste üle ning püüab uuesti hinnata maailma, kus elame praegu. "Soovime selle näitusega meenutada Ida-Euroopa rahvaste ühist võitlust demokraatia ja vabaduse eest, mis lõi aluse sellise Euroopa – ja sellise Euroopa Liidu – kujunemiseks, nagu me seda täna tunneme", ütles Euroopa Komisjoni esinduse juht Toivo Klaar.

Kaks aastakümmet tagasi lahutas demokraatlikku Lääne-Euroopat ja kommunistlikku Ida-Euroopat raudne eesriie – läbitungimatud riigipiirid ning kahe ideoloogia vaheline kuristik. Külma sõja eraldusjooni sümboliseeris Berliini müür ühes piirikontrollpunktidega, millest tuntuim oli punkt nimega Charlie. Tollal ennustasid vähesed Euroopale ühist tulevikku. Järsku varises see külmas sõjas kangestunud maailmakord kokku. Berliini müür langes ning muutus kommunistlike diktatuuride sümbolist uue, lootusrikkama ajastu sümboliks. Koos müüriga jäeti hüvasti ka Charlie-nimelise kontrollpunktiga.

Kommunismi lõpu ja Euroopa ühendamise pöördelise tähtsusega ajaloosündmusi tutvustav näitus vaatleb Eesti taasiseseisvumist ja Nõukogude Liidu lagunemist kõrvuti revolutsioodega Ida-Euroopa riikides, püüdes asetada Eesti ja Balti riigid selgemini Euroopa ajalookaardile. Ajaloosündmuste vahetumaks mõistmiseks räägivad kaasa aastate 1987-1991 murrangutes olulist rolli mänginud persoonid, kelle lugude abil seotakse mitmetahuliseks tervikuks kommunistliku utoopia lammutamine nii poliitikas, kultuuris kui ka igapäevaelus.

Rändnäitus liigub mööda Eestit perioodil 22. veebruar 2010 – 31. august 2011 ning peatub oma teekonnal 10 Eesti linnas: Tallinnas, Haapsalus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Tartus, Viljandis, Võrus, Narvas ja Rakveres

Täpsemat infot näituse ja selle teekonna kohta Eestis leiad näituse veebilehelt: www.ajaloomuuseum.ee/huvasticharlie

Näituse koostaja: Eesti Ajaloomuuseum
Kuraator: Kaarel Piirimäe
Projektijuht: Herke Vaarmann
Näituse kujundus: Velvet

Lisateave:

Herke Vaarmann

Rändnäituse „Hüvasti, Charlie! 20 aastat kommunismi kokkuvarisemisest

Euroopas“ projektijuht

See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Vaade näitusele Tallinnas Kristiine keskuse aatriumis. Vahur Lõhmuse foto.
Vaade näitusele Tallinnas Kristiine keskuse aatriumis. Esiplaanil Trabant 1980. aastatest. Vahur Lõhmuse foto
Vaade näitusele Tallinnas Kristiine keskuse aatriumis. Vahur Lõhmuse foto
Vaade näituse stendile. Vahur Lõhmuse foto
Hetki näituse avamiselt 22. veebruaril 2010. Toivo Klaar, Euroopa Komisjoni Esinduse Eestis juht, avab pidulikult näituse Kristiine keskuses. Vahur Lõhmuse foto