Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2010 > LE TOUR DE TRIOMPHE. Eesti rahasid ja teenetemärke Taavi Triumphi kollektsioonist
LE TOUR DE TRIOMPHE. Eesti rahasid ja teenetemärke Taavi Triumphi kollektsioonist

3. juulist kuni 31. oktoobrini 2010 oli Maarjamäe lossis avatud näitus Taavi Triumphi (1931-2008) teenetemärkide, paberrahade ja müntide kogust, mille kollektsionäär pärandas 2008. aastal Eesti Ajaloomuuseumile. Näitusega „LE TOUR DE TRIOMPHE. Eesti rahasid ja teenetemärke Taavi Triumphi kollektsioonist“ avaldab muuseum tänu nii Taavi Triumphile kui tema perekonnale.

Taavi Triumph (fotol paremal) sündis Haapsalus 1931. aastal. Koos paljude teiste eestlastega jõudis sõjapõgenikuna 1944. aasta sügisel Rootsi. Stockholmi Kaubandusülikoolis õppimise kõrvalt asus ta tööle Svenska Handelsbankenis, kuhu ta jäi kuni pensionipõlveni. Oma majandusalaseid teadmisi rakendas Taavi Triumph ka isamaal, aitas üles ehitada iseseisvuse taastanud Eesti pangandust ning ettevalmistada 1992. aasta rahareformi.

Argitöö kõrval pühendus Taavi Triumph skautlusele, tegutses paljudel ametikohtadel ja arendas skaudiliikumist vabanenud Eestis.

Taavi Triumphi tõeline kirg oli kogumine. Võõrsil suutis ta rajada ühe väljapaistvaima Eesti paberrahade, müntide ja teenetemärkide kollektsiooni. Näiteks on tegemist tõenäoliselt täiuslikema 5% võlakohustuste koguga maailmas, kus ei puudu isegi 5000- ja 10000-margane. Kõnelemata siis “tavalisematest” kupüüridest, millest paljud jäävad reakogujale vaid unistuseks.

Taavi Triumph oli innukas oma teadmisi ning kollektsiooni täiendama. 40 aastat võttis ta osa Rootsi Numismaatikaühingu tegevusest, pälvides ühingu kuldse teenetenõela. Samavõrd tuntud oli ta ka Eesti numismaatikute ja faleristide, niihästi professionaalide kui ka asjaarmastajate ringkondades.

Valikut Taavi Triumphi kogust võisid rootsieestlased näha Rootsis korduvalt toimunud näitustel. 2001. aastal pälvis Taavi Triumph oma mitmekülgse tegevuse eest tunnustuse ka Eesti riigilt – Valgetähe medali.

Nüüd on tükike ajalugu jõudnud tagasi koju. Esmakordselt saab Taavi Triumphi kollektsiooni pärleid imetleda Eesti Ajaloomuuseumis.

Näituse koostasid Ivar Leimus ja Hiljar Tammela, kujundas Aime Andresson.

Toetas Eesti Kultuurkapital.

Näitus oli Maarjamäe lossis avatud 3. juulist 31. oktoobrini 2010 kolmapäevast pühapäevani kell 10-17.

Lisainfo: Ivar Leimus, ivar.leimus(at)eam.ee

Eesti Ajaloomuuseum

Maarjamäe loss

Pirita tee 56

10127 Tallinn

Bussid 1A, 5, 8, 34 A peatus Maarjamäe (nõudepeatus)