Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2009 > ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised
ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised

Eesti muinsuskaitse ümarlaua ja Eesti Ajaloomuuseumi koostööna valminud näitus “Ultima memoria. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised” tutvustab arhitektuuripärandit ja muinsuskaitset

Teadaolevate andmete põhjal on halvas või avariilises seisundis 1156 Eestis olevat mälestist ehk koguni 26,3% kõigist arhitektuurimälestistest.

Näituse “ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised“ eesmärgiks on juhtida tähelepanu probleemidele seoses arhitektuuripärandiga. Selleks on tihti omanike teadmatus, kehv muinsuskaitse-poolne teavitustöö, riigi suutmatus abistada ja pakkuda tuge mälestiste omanikele. Sageli ei näe muinsuskaitse omanikes ja omanikud muinsuskaitses oma partnereid ja liitlasi kultuuripärandi kaitsmisel ja tutvustamisel.

Näitusel tutvustatakse Eesti mitmekülgset, kuid lagunenud või hävimisohus olevat muinsuspärandit. Eksponeeritud on mälestised kõikidest Eesti maakondadest ning tähtsamatest linnadest. Käsitletavaid objekte on kokku 20. Nende hulgas on mõisaid, elamuid ja tööstusrajatisi 18. sajandist tänapäevani. Esindatud objektid on kaotanud oma funktsiooni ning seetõttu hüljatud ja lagunenud.

Olulise osa näitusest moodustab videoinstallatsioon, mis tutvustab vaatajale intervjuude kaudu muinsuskaitse hetkeseisu. Intervjueeritavate hulgas on näiteks Laine Jänes, Peeter Kreitzberg, Trivimi Velliste, Kalev Uustalu ja Jaan Tamm.

Näituse “ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hävinenud mälestised“ kuraatorid on Eesti muinsuskaitse ümarlaua esimees Mika Orava ja ajaloomuuseumi teadur Olev Liivik, näituse tekstid on koostanud kunstiteadlased Carl-Dag Lige ja Jarmo Lobjakjas, kujundajad on Margit Randmäe ja Mika Orava, fotograaf Meeli Küttim, videoinstallatsiooni on teinud Eve Ester, Andres Raid, Helene Tedre ja Mika Orava.

Näituse toetajad on Eesti Kultuurkapital, Muinsuskaitseamet, Tallinna Kultuuri-väärtuste Amet, Tartu Linnavalitsus, Pärnu Linnavalitsus, Narva Linnavalitsus, EKA restaureerimise ja muinsuskaitse osakond, AS Irbistero, KAR-Grupp, OÜ Kuukaar, Altenberg Reval AS, Philips ja Törley.

Näitus oli  Eesti Ajaloomuuseumis avatud 10. jaanuarist 30. märtsini 2009.

2009. aasta jooksul on näitust võimalik näha ka Narvas, Pärnus ja Tartus.

Suurgildi hoones toimunud näituse raames esitleti 27. märtsil 2009 raamatut “Ultima memoria. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised” . Raamatu koostasid Eesti muinsuskaitse ümarlaua esimees Mika Orava ja Eesti Ajaloomuuseumi teadur Olev Liivik.

Rikkalikult illustreeritud trükis on eesti, inglise ja vene keeles (kokku 160 lk). Raamatu vahel on DVD, mis sisaldab samanimelise näituse jaoks valminud intervjuusid.