Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2009 > MÄRGI SÜND. Eesti Vabariigi juubeliaasta märk
MÄRGI SÜND. Eesti Vabariigi juubeliaasta märk

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi fuajees eksponeeritud näitus andis ülevaate Eesti Vabariigi juubeliaasta sümboolikaga esemetest, mis jõudsid muuseumisse Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikantselei ühise kogumistöö tulemusena.

Näitust eksponeeriti esmakordselt 28. novembril 2008 Estonia teatri kontserdisaalis toimunud vabariigi juubeliaasta lõpuüritusel.

Eesti Vabariigi juubelit sümboliseerib üks kujund, mida teab suurem osa eestimaalastest – märk, mis kannab elujõu ja jätkuvuse ideed. Aastapäevamärk sündis Riigikantselei korraldatud avaliku konkursi tulemusena, mille võitis töö märgusõnaga "SÜND". Võidutöö autor on Kaarel Vahtramäe disainibüroost Velvet.

Näitusele on välja pandud valik põnevamaid ja eriilmelisemaid esemeid, mille puhul on kasutatud Eesti Vabariigi 90. aastapäeva logo.

Märgi kasutamise eelduseks oli, et seda kasutatakse väärikalt ning järgides stiiliraamatut. Logo kasutamiseks ärilistel eesmärkidel tuli tootjatel sõlmida vastavad litsentsilepingud. Nõnda on jõudnud aastapäeva märk šokolaadi ja musta leiva pakenditele, pangakaartidele, veepudelitele, särkidele ning mitmetele teistele kaupadele. Alkoholi, hasartmängude ja meelemürkidega seotud toodetele märgiluba ei laienenud, siiski on mõningatel puhkudel sellest reeglist mööda vaadatud ja stiliseeritud logo on ka veinipudelile jõudnud. Kõige mitmekülgsem valik juubelimärgiga meeneid on kujundantud märgi autorite, disainibüroo Velvet poolt ja saadaval veebipoes. Näituse intrigeerivaim ese – liiklusmärk – on ka just sealt pärit.

Kellel juubelimärk ununema hakkab, sellel on võimalik leida oma rahakotist Eesti Panga välja antud kroonine münt Eesti Vabariigi 90. aastapäeva märgiga.

Täname kõiki, kes näitust ja Eesti Ajaloomuuseumi kollektsioone Eesti Vabariigi juubeliga seonduvate esemetega rikastasid!

Näituse korraldasid ja koostasid: Inge Laurik-Teder (EAM), Riina Soobik (Riigikantselei), Oliver Kennik ja disainibüroo Velvet

Täpsem info: Inge Laurik-Teder, inge.laurik(at)eam.ee, tel 6228 600

Näitus oli avatud 21. jaanuarini 2009