Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2008 > TULE JA MÕÕGAGA! 800 aastat muistse vabadusvõitluse algusest
TULE JA MÕÕGAGA! 800 aastat muistse vabadusvõitluse algusest

Näitus 800 aasta möödumisest muistse vabadussõja algusest Eesti Ajaloomuuseumis avab Eesti ajaloo ühe murrangulisema sündmuse loo ning selle tausta.

2008. aastal möödub 800 aastat muistse vabadusvõitluse algusest. 1208. aastal tungisid Võnnu mõõgavennad koos läti liitlastega esimest korda Ugandisse, sellele järgnesid sakslaste retked teistessegi maakondadesse. Oma konkureerivat vallutussõda alustas Taani kuningas. 1227. aastal alistus võõrvõimule viimane vaba Eesti maakond Saaremaa.

Aastasadu on Eestimaa vallutamist kujutatud barbaarsete ja ohtlike paganate ristimisena, meile euroopaliku elulaadi toomisena. Või siis vagurate, kuid kangelaslike paganate võitlusena Eesti iseseisvuse eest. Ajalooallikate kaine vaagimine ei kinnita päriselt ühte ega teist. Tänu arenevatele majandussidemetele Euroopaga oli ristiusk meil rahulikult juurdumas juba alates 11. sajandist, kogu võitlus, ka vallutajate endi vahel, käis uute valduste ja sissetulekute nimel. Ristimise tegelik tähendus oli oma võimule allutamine. Odavat relvajõudu selle teostamiseks pakkus Euroopas levinud ristisõjaideoloogia. Võitlus „paganatega“ andis andeks patud.

Teisalt polnud muinaseesti ühiskond küps rünnaku tagasilöömiseks. Eesti oli geograafiline, mitte poliitiline mõiste. Puudus ühtne usk, ühtne meel, ühtne juhtimine, lääne sõjanduskogemus. Kõige selle tulemusel toimus lõimumine Euroopaga küll kiiresti, kuid oli sunnitud ja vägivaldne. Selle jälgi kanname oma hinges tänini.

Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Ülikooli Keskaja Keskuse näitus “Tule ja mõõgaga. 800 aastat muistse vabadusvõitluse algusest” on esimesi ülevaatenäitusi antud teemal ning annab olulise panuse selle uurimisele.

Näituse koostajad: Jaak Mäll, Ivar Leimus, Linda Kaljundi

Kujundaja: Jaana Ratas