Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2006 > Siit- ja sealtpoolt Beringit. Põhjarahvaste esemed Eesti Ajaloomuuseumis
Siit- ja sealtpoolt Beringit. Põhjarahvaste esemed Eesti Ajaloomuuseumis

2. märtsil 2006 avati Suurgildi hoones näitus Siit- ja sealtpoolt Beringit, mis tutuvustas maailmas haruldast põhjarahvaste etnograafiliste esemete kollektsiooni. Kogusse kuuluvad esemed tõid 19. sajandi I poole ekspeditsioonidelt kaasa Eestis elanud baltisaksa maadeuurijad ja meresõitjad.

Suur osa näitusel välja pandud esemetest on Eestis eksponeeritud esmakordselt, kuna need olid restaureerimata. Paljud esemed on avalikult väljas viimast korda, sest neid pole võimalik ei restaureerida ega ka konserveerida ning edaspidi säilitatakse neid muuseumisse loodavas avakogus.

Näitusel välja pandud põhjarahvaste olmeesemed, näiteks loomasooltest, looma- ja kalanahast mütsid, kasukad ning umbkuued, sarvest ja luust majapidamisesemed, puidust ja morsakihvadest piibud ning nikerdatud pisifiguurid annavad ilmeka ülevaate 200 aastat tagasi „maailma serval“ valitsenud olustikust. Rariteetidest on eksponeeritud näiteks põhjapõdranahast valmistatud lapse kombinesoon, kalanahast meeste mantel, vaala peeniseluust otstega nooled, šamaani trumm jpt.

Alaskal ja Ida-Siberis elanud rahvaste 19. sajandi I poolest pärinevad etnograafilised esemed on maailmas üliharuldased. Siia jõudsid need Eestis elanud baltisaksa aadlike kaudu. Venemaa õukonna teenistuses olles viibisid korjakkide, itelmeenide, samojeedide, neenetsite, tšuktšide, aleuutide, eskimote ja tilingite juures näiteks Käru mõisa omanik Karl von Ditmar ja Roela mõisnik Friedrich von Wrangell, aga ka Adam Johann von Krusenstern, Otto von Kotzebue, Hermann von Friederici, Alexander Theodor von Middendorf jt.

2004. ja 2005. aastal oli kollektsiooni põhjal koostatud näitus Siit- ja sealtpoolt Beringit eksponeeritud Šveitsis Luganos ja Saksamaal Müncheni Riiklikus Etnoloogia Muuseumis.

Näituse ja kataloogi koostasid dr. Jean-Loup Rousselot ja Veronika Grahammer Müncheni Riiklikust Etnoloogia Muuseumist.

Näituse kuraator on Eesti Ajaloomuuseumi teadur Anne Ruussaar.

Näitus Siit- ja sealtpoolt Beringit oli Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) avatud 2. märtsist 17. septembrini 2006 neljapäevast teisipäevani kell 11-18 (suletud kolmapäeviti).

Lisainformatsioon: Anne Ruussaar, tel: 51 225 92, 6 411 631, anne.ruussaar(at)eam.ee

NÄITUSE RAAMES ON ÕPILASGRUPPIDEL VÕIMALIK OSALEDA HARIDUSPROGRAMMIDES:

Lugusid põhjarahvaste elust

Nooremale koolieale (sobib ka suurematele lasteaialastele)

Vaatame näitust, kuulame põhjarahvaste muinasjutte ja joonistame

Reisid põhjarahvaste juurde

Keskmine ja vanem kooliiga

Vaatame näitust. Räägime A. J. von Krusensterni ja O. von Kotzebue ümbermaailmareisidest ning põhjarahvaste elust enne ja nüüd. Täidame töölehte ja lahendame ristsõna

Programmid on eestikeelsed ja toimuvad Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (Pikk 17)! Tarvilik on eelregistreerimine!