Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2006 > Väljaspool linnamüüri. 19. sajandi vaateid Eesti Ajaloomuuseumi kogust
Väljaspool linnamüüri. 19. sajandi vaateid Eesti Ajaloomuuseumi kogust

 

Näitus Väljaspool linnamüüri on kunstinäitus, mis põhineb Eesti Ajaloomuuseumi eelkäija, 1864. aastal avatud Provintsiaalmuuseumi rikkalikul baltisaksa kunstikollektsioonil. Seekord esitatud valik keskendub peamiselt 19. sajandi esimesest poolest pärinevatele Tallinna eeslinnade ning ümbruse vaadetele. Tegemist on aladega, mille ilme on tänaseks enamasti tundmatuseni muutunud. Näituse vahendusel on võimalik heita tagasivaatav pilk aegadele, mil neis piirkondades laiusid heinamaad, paiknesid üksikud kalurionnid, kõrtsid ning elamud või suvemõisad.

Näitusel Väljaspool linnamüüri on eksponeeritud ligi poolsada teost erinevatelt Eestis tegutsenud baltisaksa kunstnikelt. Välja on pandud Tallinna aguleid ning ümbrust kujutavaid teoseid Theodor Gehlhaari (1805–1871), Lorenz-Heinrich Peterseni (1805–1895), Johann Carl (Karl) Emanuel von Ungern-Sternbergi (1773–1830), Georg Friedrich Schlateri (1804–1870) ja Johannes Hau (1771–1838) loomingust.

Suure osa väljapanekust moodustavad Saksamaalt pärit kunstniku Carl Friedrich Christian Buddeuse (1775–1864) tööd. Eestis veedetud enam kui veerandsaja aasta jooksul joonistas C. Buddeus palju Tallinna vanalinna ning agulivaateid, samuti võlus teda linna ümbruse kaunis loodus. Rohkesti pakkus inspiratsiooni Kopli poolsaar, kus kunstnik ka ise elas. Näitusel on teiste seas eksponeeritud ka kunstniku kodumaja kujutavaid teoseid. C. Buddeuse tööde kollektsioon on omandanud olulise kultuuriloolise väärtuse tänu oma täpsele olustikukujutamisele ning leidnud kasutamist paljudes Tallinna ajalugu käsitlevates väljaannetes.

Näitusele täienduseks valmis C. Buddeuse tööde põhjal koostatud postkaardikomplekt.

Täname Eesti Kultuurkapitali ja G-galeriid

Näituse koostas Epp Kangilaski, kujundas Aime Andresson

Näitus on Maarjamäe lossis avatud 10. maist 19. novembrini 2006

K-P 11-18 (alates 1. novembrist K-P 10-17)

Vaade näituse algusele
Vaade näituse algusele
Vaade näitusele
Vaade näitusele
Näituse kuraator Epp Kangilaski, Eesti Ajaloomuuseumi teadur ja kunstikogu hoidja
Näituse kuraator Epp Kangilaski, Eesti Ajaloomuuseumi teadur ja kunstikogu hoidja