Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2006 > Paula, Sul on poisipea! Naiste rõivamood kahe ilmasõja vahel
Paula, Sul on poisipea! Naiste rõivamood kahe ilmasõja vahel

Lõpuks olgu tähendatud, et pole hea kinkida autot noorpaarile, eriti naisele pulmapäevaks. Naine, kes omab autot tahab tingimata olla igavesti sport-girl, sale ja noor, ning siis vanemate kurvastuseks, madam ei soovi kunagi lapsi. (Päevaleht 1928. aastast)

Eesti Ajaloomuuseumi näitus Paula, sul on poisipea! Naiste rõivamood kahe ilmasõja vahel annab ülevaate muutustest Eesti naiste rõivamoes alates 20. sajandi algusest kuni II maailmasõjani. Muudatused mentaliteedis ja ühiskonna arengus kajastusid muu hulgas naise välimuses.

Näitusel on heidetud pilk ka I maailmasõja eelsele naistemoele, et näidata kui suur on murrang võrreldes hilisemaga. Esimene maailmasõda viis naise sõjaväljale ning seetõttu tuli endalt heita ebamugav korsett, peatselt ka pikk seelik ning ülespandud suured soengud.

1920. aastateks oli kleit muutunud lühikeseks ja juuksed lõigatud poisipeaks. Naine võis lubada endale rõivastust, mis ajaloos esmakordselt paljastas jalad. Naine tungis järjest enam meeste mängumaale, omandades kõrgharidust, istudes autorooli ja jalgratta selga, kandes pükse ning asudes tööle.

Mees peab leidma, et daami sõbrannad on kenad, kuid mitte pidama neid nii kenadeks, kui daam ise. (Päevaleht 1930. aastast)

1930. aastatel, mil Eesti Vabariik oli muutunud jõukamaks, avati ka esimesed moemajad Tallinnas. Näitusel on välja pandud moodsaid ballikleite 1930. aastatest, et tutvustada naise seltskonnaelu.

Näitus Paula, sul on poisipea! heidab pilgu ka II maailmasõja aastatele. Sõja-aastate kitsikuse tõttu kasutati riietuses leidlikke ideid. Näiteks valmistati paelast pealsetega puukingi, puidust ja saiast ehteid, kleite õmmeldi lihtsatest linastest kangastest või kombineeriti erinevaid kangaid omavahel.

Näitusel aitab meeleolu luua helitaust toona populaarsetest muusikapaladest, mis on valitud Eesti Raadio fonoteegist. Eesti Filmiarhiivi kaasabil koostatud filmiprogramm toob vaatajale silme ette stseene toonasest tänavapildist, moeelust ning uutest tuultest naiste elus.

Näitusel on eksponeeritud peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse kuuluvaid esemeid, lisaks on välja pandud rõivaid Tallinna Linnamuuseumi tekstiilikogust.

Näituse koostas Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikoguhoidja Helle Avila.

Tekstide osas konsulteeris Anu Ojavee Eesti Kunstiakadeemia Moedisaini osakonnast.

Näituse kujundasid Krista Lepland ja Malle Jürgenson (disainibüroo Laika, Belka & Strelka).

Täname Eesti Kultuurkapitali, Eesti Raadiot, Eesti Filmiarhiivi ja Tallinna Linnamuuseumi!

Näitus on Maarjamäe lossis avatud:

8. juuni – 19. november 2006 K-P 11-18

(alates 1. novembrist K-P 10-17)