Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > Näituste arhiiv 2006 > Lipp. Näitus Eesti lipu loost
Lipp. Näitus Eesti lipu loost

Näitus Lipp valmis Riigikantselei poolt juhitud projekti Eesti lipp lehvima raames. Eesti Ajaloomuuseumi pilootprojekti Muuseum tuleb kooli! raames rändab näitus Eestimaa koolides.

Rändnäitus on koostatud muuseumide kogudest pärinevate ajalooliste esemete piltide ja fotode põhjal. Retke läbi Eesti lipu ajaloo aitavad lastel läbida kaks tegelast – robot-ajamasin AIKON ja tema sõber taksikoer TAKS.

Roboti ja Taksi autor on kunstnik-karikaturist Andres Varustin.

Näituse kuuel pannool tutvustatakse meie trikoloori lugu oma lipu otsingutest alates. On võimalik jälgida, kuidas sinimustvalge eestlaste teadvuses rahvuslipuna kinnistus, miks ei mainitud Eesti Vabariigi esimeses põhiseaduses riigilippu ja kuidas 20. sajandi esimesel poolel rahvus- ja riigilipp kokku kasvasid. Lastele tutvustatakse põgusalt 20. sajandi pöördelisi ajaloosündmusi ja sinimustvalge saatust nende ajal. Eksponeeritakse fotosid Nõukogude okupatsiooni ajal peidetud lippudest, mis nüüdseks on jõudnud Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse. Lõik näitusest on pühendatud väliseestlastele, kelle hoida oli Eesti omariiklus pärast II maailmasõda. Põhjalikult on esitatud laulva revolutsiooni sündmuste käik ja rahvuslipu taassünd Eestis. Näituse viimane osa keskendub sinimustvalge värvikolmiku kasutamisele ja maailma viimisele viimase viieteistkümne aasta jooksul.

Idee autor ja näituse koostaja: Gristel Ramler
Kunstnik-karikaturist: Andres Varustin
Kujundaja: Aime Andresson

LIPUPROGRAMM

Näitusega kaasneb haridusprogramm, mis annab ülevaate Eesti lipu ajaloost ja tähendusest läbi aegade tänapäevani. Programm sisaldab grupitöid ja mänge, mis aitavad uurida lipu isiklikku tähendust kaasaegses Eesti ühiskonnas. Koolidel on võimalik kutsuda programmi läbi viima muuseumipedagoog Triin Siiner (triin.siiner(at)eam.ee; tel: 6228619).

Täname:


Riigikantselei, Eesti Päevaleht, Hasartmängumaksu nõukogu, Riigiarhiiv, Filmiarhiiv, Okupatsioonide Muuseum, Eesti Spordimuuseum, Mägiekspeditsioonide Klubi
2007. aasta augustis valmis ka järg lipunäitusele, seekord tutvustavad Aikon ja Taks EESTI VAPI sünni- ja kujunemislugu läbi aegade!
Kooli saab näituseid tellida:
Triin Siiner; triin.siiner(at)eam.ee; tel: 6228619