Maarjamäe loss 130

Näitus tutvustab Peterburi krahvile Anatoli Orlov-Davõdovile kuulunud suvemõisa ajalugu Maarjamäel. 1874. aastal valminud loss oli aastaid kasutusel Orlov-Davõdovite suveresidentsina. Välja on pandud rohkesti fotosid lossi toonaste sisevaadetega, kuna maja mõisa-aegsest ruumiprogrammist ei ole korduvate ümberehituste tõttu kuigi palju säilinud. Näitusel on antud ülevaade ka järgnevatest perioodidest suvemõisa ajaloos. 1930. aastatel tegutses lossis öölokaal-restoran Riviera-Palais. 1937. aastal ehitati suvemõisa peahoone ümber Lennukooli tarvis. Pärast II maailmasõda jäi territoorium pikemaks ajaks sõjaväe kätte ning lossi ehitati nõukogude armee ohvitseride peredele ühisköökidega korterid. 1980. aastatel alustati suvemõisa restaureerimist ning 1987. aastal avati lossis ajaloomuuseumi filiaal Revolutsioonimuuseum. Näitusel on eksponeeritud suvemõisa endisesse peasaali 1987. aastal Evald Okase poolt maalitud rahvaste sõpruse temaatilise pannoo eskiisid.

Maarjamäe lossi ajalugu kajastava näituse koostamise juures osutasid olulist abi inimesed, kes vastasid ajakirjanduses avaldatud palvele jagada muuseumiga oma mälestusi ning fotosid Maarjamäe ajaloost. Suur tänu kõigile!
Eksponaatide ja fotode laenutamise eest täname Dimitri Demjanovit, Eesti Arhitektuurimuuseumi, Eesti Filmiarhiivi, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Tallinna Lastemuuseumi.
Maarjamäe lossis (Pirita tee 56, buss nr 5) 25. novembrist 2004–1. maini 2005
K–P 10–17 (alates 1. märtsist K–P 11–18)
Loe lähemalt Maarjamäe ajaloost