Avaleht > Näitused > Näituste arhiiv > PÄRIS JA PRII. 200 aastat pärisorjuse kaotamisest Eestimaal
PÄRIS JA PRII. 200 aastat pärisorjuse kaotamisest Eestimaal

Alates 4. juunist kuni 31. oktoobrini 2016 on Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis avatud koostöönäitus Eesti Ajaloomuuseumiga „Päris ja prii. 200 aastat pärisorjuse kaotamisest Eestimaal“.

200 aastat tagasi, 1816. aasta 23. mail (ukj. 4. juunil) kirjutas Vene keiser Aleksander I alla talurahvaseadusele, mille alusel vabastati Eestimaa talupojad pärisorjusest. Kuramaal kaotati pärisorjus 1817. ja Liivimaal 1819. aastal. Priiuse aastapäeva tähistamiseks on Ajaloomuuseum ja Rahvusraamatukogu koostanud ühise väljapaneku.

Ehkki 4. juuni 2016 on Eestimaa talurahva priiuse aastapäev ning Liivimaale tuli priius kolm aastat hiljem, kajastab näitus paralleelselt Eestimaaga ka pärisorjuse kaotamist Liivimaal. Väljapanek hõlmab perioodi alates 18. sajandi lõpust kuni 19. sajandi keskpaigani. Eksponeeritakse talupoegade eluolu kajastavaid trükiseid ja dokumente, tuntud Balti valgustajate raamatuid, esimesi patente talurahva kaitseks ning publikaate ja talurahvaseadusi. Näituse tuumikuks on Eesti- ja Liivimaa talurahvaseadused: talurahva kaitse seadused 19. sajandi alguses, priikslaskmise seadused, 19. sajandi keskpaiga talurahvaseadused ja 1866. aasta maakogukonna seadus.

Priiuse aastapäeva on eesti rahvas alati meeles pidanud. 1869. aastal tähistati Tartus Liivimaa talupoegade vabastamise 50. aastapäeva esimese Eesti üldlaulupeoga. Eestimaal pärisorjuse kaotamise 100. aastapäeva tähistati 1916. aastal Tallinnas pidukoosolekute ja ajaleheartiklitega. 2019. aastal korraldatakse Tartus juubelilaulupidu, mis meenutab ühtlasi 200 aasta möödumist priipõlve algusest Liivimaal.

Trükised ja käsikirjad on pärit Eesti Rahvusraamatukogu kogudest, dokumendid Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Rahvusarhiivi fondidest. Näitust ilmestavad esemed ja baltisaksa kunstnike teosed Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Näituse pealkiri on inspireeritud Andres Saali aastail 1891–1893 ilmunud kirjatööst „Päris ja prii“.

Näitusesaali kõrval asuvas lugemisaalis on avatud väljapanek „200 aastat tagasi: eestikeelseid raamatuid aastast 1816“.

Eesti talurahvaseaduste kollektsiooniga saab tutvuda Eesti Rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR.

Koostajad: Ene Hiio ja Epp Kangilaski (Eesti Ajaloomuuseum), Sirje Lusmägi, Urve Sildre ja  Ruth Hiie (Eesti Rahvusraamatukogu)

Kunstnikud: Aime Andresson, Tiiu Laur

Toimetaja: Toomas Hiio

Keeletoimetaja: Inna Saaret

Täname: Eesti Rahvusarhiiv, EELK Karja Katariina kogudus

Pildil: F. L. von Maydell. Torupillipuhuja. 1840. Akvarell (Eesti Ajaloomuuseum G 4152)

Lisainfo:

Ave Tölpt, tel. 630 7150, e-post See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Krõõt Filippov, tel. 630 7254, e-post See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.