Avaleht > Näitused > Avatud näitused > SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand
SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand

Eesti filmi 100. juubeliaasta raames on Maarjamäe lossis avatud Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseumi näitus „SIIN ME OLEME! Eesti filmi esimene sajand".

Tegemist on esimese nii mahuka näitusega, mis kõneleb Eesti filmist läbi aegade. Külastajatele avaneb kodumaise filmi lugu läbi filmitootmisprotsessi, mis võimaldab heita pilgu selle põneva ning salapärase maailma telgitagustesse. Näitusel tutvustatakse nii stsenaristi, filmikunstniku, võttepaikade, heli, monteerimise, esilinastuse kui ka näitlejate valikuga seotud teemasid. Sõna saavad režissöörid, kõlavad tuntud lood Eesti filmimuusikast ning näha saab juba tuttavaid ja ka vähemtuntud esemeid, fotosid ning kostüüme erinevatest linateostest. Avastamist jagub ka neile, kes siinse filmiga veel kokku puutunud ei ole.

Näituse pealkiri on inspireeritud Eesti Telefilmi 1978. aastal tehtud komöödiafilmist „Siin me oleme!", mis kuulub siinse kinopubliku poolt armastatud linateoste hulka. Näitusel jagub tähelepanu teistelegi legendaarsetele filmidele. Kas te teate, kus näidati Eestis esimest korda kino või millal valmis esimene eesti nukufilm? Neile ja paljudele teistele küsimustele annab näitus vastuse, kuigi samapalju kui on vastuseid, jääb õhku ka küsimusi. Kas Eesti film on omanäoline, haarav, lõbus või melanhoolne, jääb juba igaühe enda otsustada.

Näitus „SIIN ME OLEME!" on hõivanud ka Maarjamäe lossi kohvinurga. Seal on oma koha leidnud nn Stsenaariumi kohvik, kus saab tutvuda nii filmitegemise inspiratsiooniga, stsenaariumidega. Näitusele on jõudnud ka siinse filmi kasutatuim loom, lehm, kes on seekord võtnud n.ö rahalehma kuju.

Näitusel on võimalik ka ise kaasa lüüa, valides teekonna, mille tulemusena selgub, kes oled sina Eesti filmimaailmas.

Tulge vaadake, õppige, uurige, meenutage, naerge ja nutke, aga ärge unustage Eesti filmi!

Näitus on eesti, inglise ja vene keeles.

Näitus "SIIN ME OLEME!" on Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis avatud 19. oktoobrist 2012 kuni 30. augustini 2015. K-P 10-17, E-T suletud.

 

Fotol: Mängufilmi "Vallatud kurvid" võtted Börsi käigus Tallinnas. Tallinnfilmi foto

Näituse meeskond:

Idee: Martin Aadamsoo, Anneli Ahven, Kristiina Davidjants, Karlo Funk, Anari Koppel, Mait Laas, Inge Laurik-Teder, Tõnis Liibek, Heilika Pikkov, Mariann Raisma

Projektijuhid: Herke Vaarmann, Helen Sarapuu

Kuraatorid: Maria Mang, Tõnis Liibek, Inge Laurik-Teder, Herke Vaarmann

Toimetaja: Tristan Priimägi

Tekstid: Kristiina Davidjants, Inge Laurik-Teder, Tõnis Liibek, Kaire Maimets-Volt, Andres Maimik, Maria Mang, Katrin Sipelgas, Herke Vaarmann, Arvo Vilu

Konsultandid: Jaak Elling, Arvo Iho, Jaak Lõhmus, Margit Ojasoon-Terno, Ivi Tomingas

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlked: Refiner Translation

 

Sisearhitektuurne kujundus: Hannes Praks

Graafiline disain: Stella Skulatšjova, Kerli Virk

Filmiprogrammid: Boson OÜ, projektijuht Teele Laats

 

Näitust toetavad Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Filmiarhiiv ja Tallinnfilm.

Avaüritust toetasid Tallinna Linnateater, Europagar OÜ, Reval Kondiiter OÜ, Restoran Pepersack, Altia Eesti AS, AS Budampex.

 

Vaata näituse reklaamklippi SIIT!

Näituse GRAAFILINE DISAIN pälvis Eesti disainiauhindade 2013 konkursil pronksi! Žürii esimees tunnustatud brändiinsener Renos Demetriou lausus gala õhtul laval, et selle töö puhul žürii hindas head kooskõla disaini, ruumi, temaatika ja sobivate materjalide kasutuse vahel.

Näituse arhitektuurne kujundus valiti Eesti Sisearhitektide Liidu 2012 aastapreemiate konkursi nominentide hulka näituste kategoorias.

 

Lisainfo:

Maria Mang

Eesti Filmimuuseumi juhataja

maria.mang(at)ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 615

Vaade näituse algusele ja stsenaariumi kohvikule
Esiplaanil filmikaamera Arriflex BL III 1965. aastast
Näituse kujundaja Hannes Praks valib sobivaid näitlejaid filmi
Võtteplatsilt: grimmikohver 1960-1970. aastatest
Rein Maran loodusfilmide võtetel kasutatud telgi juures
Filmikunstnik Katrin Sipelgas tutvub võttepaikade programmiga
Montaažlaua taga näituse üks kuraatoreid Tõnis Liibek
Näitusel saab kuulata, mida arvavad filmist režissöörid
Siin me oleme! Näituse meeskond