Avaleht > Näitused > Avatud näitused > KESKAJA RÕÕMUD
KESKAJA RÕÕMUD

Suurgildi hoones on 4. juunini 2017 avatud Eesti Ajaloomuuseumi näitus „Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.-16. sajandil“.

Tallinna vanalinnas asuv Suurgildi hoone (Pikk 17) oli aastasadu linna suurima ja tähtsama kaupmeeste ühenduse – Suurgildi – liikmete ja nende külaliste pidupaik. Eesti Ajaloomuuseumi uus näitus tutvustabki 15. ja 16. sajandi kõrgseltskonna pidustusi ja pidustusrituaalide kirevust gildimajas. Gildi jootudel voolas vein ja õlu, proovida sai peeneid idamaiseid vürtse, mille lõhnad hõljuvad ka nüüd näitusesaalis ning nautida parimaid roogi.

Fotol: Tallinna rikkaim mees Urban Dene ootab külla Suurgildi hoonesse. Fotograaf: Vahur Lõhmus

Tallinna müntmeistri, omaaegse rikkaima linlase Urban Dene külalisena saab imetleda originaalesemeid, uurida kuidas valiti maikrahv ja miks lindu lasti, milliseid toite leidus gildimeeste laual ja miks võis sattuda nn neitsi valve alla. Eksponeeritud on nii lauakommete kui ka pidustustega seotud esemeid nagu gildihoone keldrist leitud Siegburgis valmistatud savikann, mis purunes ilmselt gildihoone põrandale kukkudes ja mille eest keegi võis ka trahvi saada, sest nõude lõhkumine pidustuste ajal tõi kaasa trahvi. Harulduste hulka kuulub aga Kölnis valmistatud habemikkann. Teada saame ka kui palju maksis korralik hobune ja milline on hinnalise looma pead kaitsev turvis, et hobune rüütliturniiridel viga ei saaks.

Kes on loomult rõõmus, seda ei saa keegi muuta – nii ütles keskaegsete Suurgildi pidustuste korraldaja ehk šaffer.

Tulge saage teiegi osa!

Näituse raames valmis tööleht "Suurgildi salarajad", mis aitab leida gildihoonest pidustustega seotud paiku. Sobib nii suurtele kui väikestele, kui lapsi aitavad täiskasvanud.

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja teemaõhtud.

Sõpruskondi ja/või töökaaslasi kutsume osaleme meeleolukas keskaja rõõmude programmis. Vaata SIIT!

Näitus on avatud Suurgildi hoones 4. juunini 2017. Vaata lahtiolekuaegu ja piletihindu SIIT!

Kuraatorid: Ivar Leimus ja Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum), Anu Mänd (Tallinna Ülikool)

Meeskond: Ehti Järv, Kristi Paatsi, Merily Paomets ja Inge Laurik-Teder (Eesti Ajaloomuuseum)

Haridusprogrammid: Kristi Paatsi (Eesti Ajaloomuuseum)

Arhitektuurne kujundus: Jan&Ken (Jan Graps, Ken Ruut, Anne Määrmann)