Avaleht > Kogude uudised > EESTI AJALOOMUUSEUM KOGUB MATERJALI BALTI KETI TEEMAL
EESTI AJALOOMUUSEUM KOGUB MATERJALI BALTI KETI TEEMAL

2014. aastal möödub 25 aastat Balti keti toimumisest. Selle sündmuse väärikaks tähistamiseks kutsub Eesti Ajaloomuuseum kõiki osalema Balti ketiga seonduva materjali kogumistöös. Olete oodatud ka 30.- 31. augustil 2013 Rahvusraamatukogus toimuvatele Balti keti mälestuste kogumispäevadele.

Rahvusraamatukogu kogumisaktsioon toimub Europeana 1989 raames. Kaasa löövad ka Eesti Ajaloomuuseum, sihtasutus UNITAS ja Rahvarinde muuseum. Kogume esemeid, fotosid, videosid või mistahes muus vormis mälestusi, mille juurde kuulub lugu. Info Europeana 1989 kogumispäevadest leiate SIIT! Olete oodatud!

Eesti Ajaloomuuseumi kogumiskampaania kestab aga pikemat aega ja selleks palume 23. augustil 1989 toimunud Balti ketis osalenutel meenutada seda tähtsat ühist ettevõtmist ja saata Eesti Ajaloomuuseumile sellega seonduvaid esemeid jmt. Oodatud on foto- ja videomaterjal, mälestused, plakatid ning kõik, mis on otseselt või kaudsemalt seotud Balti keti üritusega. Huvipakkuv võib olla ka näiteks rõivaese, mida ketis olles kanti. Balti keti aastapäevaks korraldab Eesti Ajaloomuuseum ettekandepäeva ja teemakohase näituse.

Juhul, kui omanik ei soovi oma esemeid, fotosid ja teisi materjale muuseumile jätta, palume võimalust need näitusele laenutada või luba valmistada nendest koopiaid.

n43117 1 ajaloomuuseum balti kett

Fotol: Balti kett Raplas 23. augustil 1989. Ivar Vilde foto. Eesti Ajaloomuuseumi kogu (N 43117:1)

Balti kett oli ainulaadne rahumeelne meeleavaldus, mis toimus 23. augustil 1989. Rohkem kui miljon inimest seisid käsikäes üle 600-kilomeetrises inimketis, mis läbis kolme Balti riiki ning sümboliseeris Eesti, Läti ja Leedu vabaduspüüdlusi. Meeleavaldusega meenutati Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel sõlmitud mittekallaletungilepingu (Molotovi-Ribbentropi pakti) ja selle salaprotokolli sõlmimise 50. aastapäeva. 2009. aastal kanti Balti keti dokumendipärand UNESCO Maailma mälu registrisse.

Balti ketiga seotud materjali osas palume ühendust võtta Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor Tõnis Liibekiga või saata/tuua esemed Eesti Ajaloomuuseumisse (Pirita tee 56, 10127 Tallinn, tööpäevadel kell 10-17).

Kogumisaktsioon kestab 2013. aasta lõpuni.

Lähem info:

Tõnis Liibek, Eesti Ajaloomuuseumi teadusdirektor