Avaleht > Filmimuuseum
Filmimuuseum

Eesti filmi võlumaailm

Eesti Filmimuuseum (asutatud 2006. aastal) saab viimaks oma maja. Uksed avame juba 4. oktoobril 2017.

Hoone kerkib ka võttepaigana tuntud Maarjamäe suvemõisa alale. Siin on filmitud näiteks esimese Eesti–Saksa ühisfilmi „Kire lained“ (Wladimir Gaidarow Film, Urania-Film; 1930) kuulsad suudlusstseenid ning osa Lenfilmi legendaarse mängufilmi „Sherlock Holmesi ja doktor Watsoni seiklused: Baskerville’ide koer“ (1981) episoode, mis kujutavad lossi Baskerville Hall’ina.

Filmimuuseumisse juhatab lossiparki läbiv „punane vaip“, millel kõndides võib end tunda otsekui filmistaarina. Filmiallee viib külastaja läbi siinse kinoloo, avades selle mänguliste kunstiteoste vahendusel. See on sissejuhatuseks näitusele, milles heidetakse pilk Eesti filmi ajaloole ning maailma filmiareeni telgitagustele, kutsutakse uurima liikuva pildi salapärast elu ja antakse võimalus olla ise filmitegija rollides.

Hoones on oluline koht 210-kohalisel kino- ja konverentsisaalil, kus korralda nii filmilinastusi kui ka kõige esinduslikumaid üritusi. Erilised filmisündmused pakuvad võimaluse veeta aega näiteks ajaloo- või tummfilmide seltsis.

Muuseumi- ja kinokülastuse kõrvale pakub kohvik head ja paremat ning muuseumipoes ootab suveniirivalik. Olgu väljumine filmilummusest argipäeva võimalikult valutu!

Filmimuuseumi arhitektuuriprojekti autorid on BOA OÜ ja Innopolis Insenerid OÜ, sisearhitektuurilahenduse on loonud Ville Lausmäe.

Filmimuuseumi elamuslikul püsinäitusel saab uurida filmitegemise telgitaguseid, saada aimu filmi eelloost: liikuva pildi ja optiliste illusioonide kütkestavast maailmast. Loomulikult ei puudu näituselt Eesti filmiloojate ja -näitlejate lood. Näitusel toome esile Eesti filmi eripärase arengu, mis on tingitud vahepealsest katkestusest, mil kinoasju korraldas NSV Liit. Meie eesmärk on tutvustada filmikunsti võlu, mis suudab kütkestada inimesi sõltumatult east, kohast ja rahvusest.

Näitusel harutame põhjalikult lahti filmitegemise köögipoole – aimu saab stsenaariumi, montaaži, heli ning valguse rollist ühe hea filmi juures.

Muuseumis leiab oma koha ka hariduskeskus, kus kõik hingelt noored saavad tutvuda filminduse köögipoolega ja ka ise kätt proovida. Lõbusat avastamisrõõmu pakub ka filmistuudio vähendatud koopia, kus end korrakski tunda Marilyn Monroe’na või kihutada motosportlasena nagu mängufilmis „Vallatud kurvid“.

Avasta filmi maagia!