Avaleht > Eesti Ajaloomuuseumi kogud > Filmimuuseumi kogu
Filmimuuseumi kogu

Filmimuuseumi kogu loodi 2008.aastal. Filmimuuseumi kollektsiooni hoitakse erinevates kogudes vastavalt materjalile. Filmikostüüme säilitatakse tekstiilikogus, rekvisiite kultuuriloolises kogus jne.

 

 

Suurem osa filmitehnikat hoitakse kultuuriloolises kogus, sest filmimaterjali kogumispoliitika on Eestis veel uudne. See, mis puht esemeliselt on ehk ebavajalik, omab filmides kehastunult hoopis teisi väärtusi. Ainult rekvisiidina valmistatud tool ei pruugi sobida mööblikogusse ja relvaimitatsioon relvakogusse, kuid olles filmis tähtsal kohal kuuluvad nad filmiajalooliselt väärtuslike hulka. Teistpidi on jällegi mõnel filmis kasutatud rõival olnud ennem filmis kasutust leidmist palju pikem ajalugu.

Paremini säilinud kostüüme leidub filmidest “Viimne reliikvia”, “Suvi”, “Sügis”, “Äratus”, Ohtlikud kurvid”, “Arabella, mereröövli tütar”, “Metsluiged”. “Savoy ball”, “Lammas all paremas nurgas”. Eredamatest rekvisiitidest tasuks mainimist “Viimse reliikvia” reliikviakast ja Agnese püstol samast filmist. Suurim ese kogus on Nukufilmis aastaid kasutusel olnud monaat?laud. Huvitavaks esemeks kogus on ka kohverprojektor aastast 1947, mis sattus meieni tänu Ida-Eesti pommirühmale, kes läks seda kirjelduse põhjal kahjutuks tegema. Seejärel aga otsustasid selle meile üle anda.

Re?iistsenaariumidest on meil märkmetega Sulev Keeduse “Georgica “. Tähelepanu väärivad joonisfilmi “Naksitrallid” terviklik komplekt jooniskilesid. Lisaks on loomulikult filmide ja filmisündmuste plakateid, käsikaameraid ja projektoreid erinevatest kümnendistest. Samuti on filmiga seotud asutuste meeneid, fotosid nii filmivõtetest kui filmiga seotud üritustest.

Maria Mang
Filmimuuseumi juhataja
Tel 6968 615
Maria.mang(at)ajaloomuuseum.ee

Marika ja Elleni nahkülikond panoraamfilmist
Marika ja Elleni nahkülikond panoraamfilmist "Ohtlikud kurvid" (Tallinnfilm, 1961)
Kiire ülikond filmist
Kiire ülikond filmist "Suvi" (Tallinnfilm, 1976)

"Püha reliikvia" kirst filmist "Viimne reliikvia" (Tallinnfilm, 1969)
Agnese püstol filmist
Agnese püstol filmist "Viimne reliikvia" (Tallinnfilm, 1969)
Filmi
Filmi "Ohtlikud kurvid" filmiklapp (Tallinnfilm,1961)
Peeter Toominga kohver-montaazhlaud
Peeter Toominga kohver-montaazhlaud
Filmiprojektor Siemens (1933)
Filmiprojektor Siemens (1933)
Filmiprojektor Siemens (1933)
Filmiprojektor Siemens (1933)
Tallinnfilmi rinnamärk
Tallinnfilmi rinnamärk
Eesti Reklaamfilmi rinnamärk
Eesti Reklaamfilmi rinnamärk
Elle Kull ja Leida Laius mängufilmi
Elle Kull ja Leida Laius mängufilmi \