Avaleht > Andmebaasid > PÄRGAMENTIDE DIGITAALKOGU
PÄRGAMENTIDE DIGITAALKOGU

Aastatel 2010-2012 teostati Eesti Ajaloomuuseumi, Tallinna Linnaarhiivi ja Rahvusarhiivi pärgamendikogude digiteerimine.  Kõigil on võimalus digiteeritud pärgamente vaadata ja lugeda Saaga digitaalkogus (avalehel nimekirjas pealkirjaga "Pärgamendid") või otseviitena aadressilt http://www.ra.ee/pargamendid/.

Eesti Ajaloomuuseumi dokumentaalmaterjalide kogusse kuulub 394 pärgamentürikut. Enamus neist käsitleb omandiõiguslikke, varanduslikke ja vastastikuseid majandussuhteid määravaid küsimusi, kuhu kuuluvad: läänikirjad, kinkekirjad, lepped maavalduste üleandmisest ja kohtulikud sanktsioonid selle kohta, mõisate, külade, linnas asuvate kinnisvarade ostu-müügilepingud, senati otsused maaomandi restitueerimisest, testamendid ja pärandijaotamise-aktid, võlakirjad jne. Samuti esinevad ürikute seas paavstide indulgentsid, valitsejate privileegid linnadele, seisuslikud privileegid, patendid ametikõrgendustest tsiviilteenistuse ja aukraadidest sõjaväeteenistuse alal. Käsitöös valitsenud tsunftikorda iseloomustavad sünnikirjad, selli- ja meistritunnistused. Teaduslike asutuste poolt väljastatud diplomite kõrval leidub tüüpilisi vabamüürluse ürikuid, loožidest antud massoonide liikmetunnistusi. Leidub fragmente usukultuslikult alalt, need on katkendid missaraamatust, piiblist ja toorast ja keskaegseist nootidest.

Ürikute tekstid on enamuses alamsaksa ja saksa keeles, sageli esineb ladina keel, harvemad on ürikud rootsi, prantsuse, vene ja inglise keeles.

Ajaliselt pärinevad ürikud ajavahemikust 13.-20. sajandini, millest suurim arv on 16. sajandist, neile järgnevad 17. ja 18. sajand. Vanim ürik kollektsioonis on paavst Innocentius IV indulgents 1247. aastast (fotol).

Lähem info:

Milan Pening, See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. , tel: 6228 657